Frezy to narzędzia do obróbki skrawaniem, służące do wykonywania różnorodnych wgłębień, rowków, nacięć i innych detali. Są one dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, kształtów i typów, dzięki czemu można je dostosować do wielu różnych zastosowań. W naszym sklepie internetowym oferujemy szeroki wybór frezów do różnych materiałów, jak również w wielu rozmiarach i kształtach.

Frezy

Jednym z rodzajów obróbki skrawaniem jest frezowanie, które wykonywane jest za pomocą specjalistycznych urządzeń, a mianowicie obrabiarek, takich jak np. frezarka. Narzędziem skrawającym używanym w tego typu urządzeniach jest właśnie frez. Służy do obróbki powierzchni płaskich i kształtowych przedmiotów drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych.

Podział frezów

Frezy można podzielić na kilka sposobów, m.in. ze względu na ich zastosowanie, czyli materiał, do którego są przeznaczone, a także ze względu na kształt narzędzia czy materiał, z jakiego został wykonany. Ze względu na zastosowanie można je podzielić na frezy do drewna i materiałów drewnopochodnych oraz frezy do metali.

Frezy do drewna służą przede wszystkim do wykańczania elementów drewnianych. Sprawdzają się m.in. przy zaokrąglaniu, fazowaniu, ukosowaniu oraz profilowaniu krawędzi desek czy płyt, jak również podczas tworzenia dekoracji i wcięć do połączeń wpustowych. Z kolei frezy do metalu pozwalają na obróbkę elementów ze stali, żelaza i wielu innych.

Frezy dzieli się także ze względu na sposób mocowania we frezarce, czyli frezy trzpieniowe (nazywane także palcowymi) i nasadzane. Te pierwsze przeznaczone są zarówno do frezarek górnowrzecionowych, dolnowrzecionowych, jak i typu CNC. Ze względu na kształt i konstrukcję ostrzy frezy trzpieniowe dzielą się na frezy z ostrzami prostymi czy spiralnymi, do połączeń, profilowe oraz do frontów i ramek.

Jeśli chodzi o frezy nasadzone, to przeznaczone są do pracy z frezarkami dolnowrzecionowymi. Są najpopularniejszym rodzajem frezów wykorzystywanych podczas obróbki drewna. Wykorzystuje się je do obróbki elementów mniej wymagających, o prostych kształtach.

Jaki frez wybrać?

Wybór odpowiedniego frezu zależy przede wszystkim od rodzaju pracy, która za jego pomocą ma zostać wykonana, a także posiadanej frezarki. Decydując się na frez trzpieniowy, należy zwrócić uwagę choćby na średnicę trzpienia, która powinna być dopasowana do frezarki.

Wybierając frez należy także wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z jakiego został wykonany oraz twardość i rodzaj materiału poddawanego obróbce. Frezy do drewna najczęściej wykonane są ze stali szybkotnącej. Będą dobrym wyborem do obróbki miękkiego drewna, np. sztachetek, boazerii i niektórych elementów konstrukcji dachowych.

Zdecydowanie bardziej wytrzymałe są frezy z drobnoziarnistych węglików, dzięki czemu nadają się także do obróbki twardszych materiałów. Sprawdzą się np. podczas obróbki płyt MDF, sklejki czy płyt wiórowych. Można je również wykorzystywać do obróbki niektórych tworzyw sztucznych.

Do powierzchni wykonanych z wyjątkowo twardego drewna zalecane są natomiast frezy diamentowe. Sprawdzają się podczas pracy z powierzchniami z litego drewna czy wykonanymi z materiałów drewnopodobnych. Wyróżniają się wyjątkowo długą żywotnością.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl