Opcje przeglądania

Systemy poziomowania płytek

System poziomowania płytek to nowoczesna alternatywa dla klasycznych krzyżyków. Wykorzystywany jest do układania płytek, pozwalając osiągnąć niemal równą powierzchnię, a jednocześnie przyśpieszając i usprawniając pracę. Na ogół składa się z klipsów i klinów, choć dostępne są także wersje z klipsami i kapturkami, oraz systemy z dołączonym zaciskaczem.

Systemy poziomowania płytek

Systemy poziomowania płytek

W przeszłości do poziomowania płytek wykorzystywano na ogół standardowe krzyżyki. Obecnie jednak na popularności zyskują systemy poziomowania płytek, składające się z klipsów i klinów. Sprawdzają się o wiele lepiej od klasycznych rozwiązań, pozwalając osiągnąć niemal równą powierzchnię, a przy tym układanie płytek staje się szybsze i wygodniejsze.

System poziomowania płytek – czym jest?

System poziomowania płytek to zestaw składający się z kilku elementów, służący do uzyskania jednej płaszczyzny na krawędziach płytek. To uniwersalny produkt o szerokim zastosowaniu. Nadaje się zarówno do płytek ceramicznych, jak i wykonanych z kamienia naturalnego. Świetnie sprawdza się podczas układania podłogi, ale także ścian, gresu i płyt granitowych na zewnątrz, schodów itp.

Poszczególne systemy różnią się kształtem elementów i sposobem osiągnięcia płaszczyzny, jednak zwykle składają się z dwóch elementów, z których jeden umieszcza się pod płytkami, a drugi nakłada się na płytki – oba elementy są ze sobą sprzężone. Górny element dociska się lub dokręca, tak, aby powierzchnia sąsiednich płytek się wyrównała.

Najpowszechniejsze są systemy poziomowania płytek składające się z klipsów i klinów. Klipsy wkładane są pod, a kliny między płytki podczas ich układania, a mianowicie klejenia. Klipsy są podstawką dla płytek, a kliny dociskają je do podłogi. Mają one na celu ustawienie odpowiednich odległości i wysokości, tak, aby płytki znalazły się w odpowiednim miejscu.

Do niektórych systemów można dokupić zaciskacz (szczypce) do wbijania klinów, co ułatwia i przyspiesza pracę. W sprzedaży dostępne są także systemy wkręcane, w skład których wchodzą klipsy i kapturki (nazywane też dzwonkami), które się dokręca. W komplecie są kleszcze zaciskowe do tego przeznaczone.

Jaki system poziomowania płytek wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów poziomowania płytek. Jak wybrać odpowiedni? Jednym z najważniejszych kryteriów jest grubość płytek, do jakich ma zostać wykorzystany – standardowe płytki ceramiczne są o wiele cieńsze niż np. płytki tarasowe gresowe. W sprzedaży dostępne są systemy do płytek różnej grubości, od 3-5 mm do 20 mm, z tym, że w zestawach obejmujących mniejsze zakresy.

Podczas wyboru warto także wziąć pod uwagę szerokość fugi – która jednak najczęściej wynosi 1.5 mm – oraz na renomę producenta. Systemy typu klips i klin oraz skręcane oferuje wiele firm, między innymi Rubi (Delta Level System) i Raimondi (Raimondi Levelling System).

Należy zaznaczyć, że systemy poziomowania płytek są na ogół jednorazowe. Choć dolne elementy (klipsy) nie nadają się do ponownego użycia, to górne (kliny) teoretycznie można wykorzystać ponownie, choć nie jest to zalecane.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl