Opcje przeglądania

Piły ręczne

Piły ręczne to proste narzędzia, które idealnie sprawdzają się podczas prac budowlanych, remontowych, wykończeniowych, stolarskich czy meblarskich. Piły ręczne znajdujące się w asortymencie naszego sklepu odznaczają się wytrzymałością i solidnym wykonaniem. Posiadamy różne rodzaje profesjonalnych pił do cięcia drewna, metalu czy płyt gipsowo-kartonowych.

 

Piły ręczne

Piły ręczne - do czego służą?

Piła ręczna to niezbędny element wyposażenia każdej skrzynki narzędziowej. Chociaż elektronarzędzia oferują większą szybkość i wygodę podczas prac remontowo-budowlanych, to jednak nie są rozwiązaniem uniwersalnym. W wielu przypadkach narzędzie ręczne takie jak piła będzie znacznie lepszym wyborem od urządzenia zasilanego energią elektryczną. Jakie są najpopularniejsze typy pił ręcznych? Czym się wyróżniają?

Rodzaje pił ręcznych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pił ręcznych, spośród których można wyróżnić m.in. piły płatnice, piły otwornice czy piły włosowe. Niektóre z nich są przeznaczone do uniwersalnego użytku, inne do drewna czy płyt gipsowo-kartonowych, a jeszcze inne do metalu. Dostępne są także bardziej specjalistyczne piły, zapewniające optymalną wydajność przy bardziej specyficznych zadaniach związanych z piłowaniem.

Piły ręczne do drewna

Wybór najlepszej piły ręcznej do cięcia drewna może być trudny, ponieważ "cięcie drewna" może obejmować różnorodne zadania. Inne narzędzie będzie odpowiednie do przecinania gałęzi, a inne do wycinania otworów w płycie meblowej. Każde z tych zadań wymaga od użytkownika cięcia z różną prędkością i siłą, a tym samym różnych narzędzi.

Do prac wymagających mniejszych prędkości i większej precyzji należy stosować piły z drobnymi zębami. Im więcej zębów na cal, tym zazwyczaj drobniejsze ostrze, co przekłada się na bardziej precyzyjne cięcia, ale wolniejsze tempo pracy. Do szybkiego cięcia grubszych lub twardszych materiałów lepszym wyborem będzie natomiast piła z grubym uzębieniem. Dzięki szerszym odstępom między zębami cięcie jest znacznie szybsze, jednak efekt końcowy mniej precyzyjny.

Ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem dla wielu prostych prac związanych z cięciem drewna są tzw. "piły płatnice", które poradzą sobie z większością gatunków drewna. Są to piły z uchwytami z tworzywa sztucznego i ostrymi, hartowanymi indukcyjnie zębami.

Piły ręczne do metalu

W przypadku piły ręcznej do cięcia metalu optymalnym rozwiązaniem będzie tradycyjna piła, składającą się z wąskiego i dość elastycznego brzeszczotu napiętego pomiędzy dwoma końcami sztywnej ramy w kształcie litery C.

Przy wyborze tego rodzaju piły należy pamiętać o takich kwestiach, jak specyficzne właściwości materiałowe metalu, który będzie cięty piłą, rozmiar i grubość materiału, kształt cięcia, jaki należy wykonać, czy staranność wykończenia, jaką chce się osiągnąć.

Podobnie, jak w przypadku pił do drewna, należy zwrócić uwagę na TPI, czyli liczbę zębów na cal. Brzeszczoty o niższym TPI są lepszym rozwiązaniem do twardszych lub grubszych metali, takich jak żelazo i stal, ale będą tworzyć znacznie bardziej szorstkie cięcie. Z kolei do cieńszych lub bardziej miękkich metali, takich jak aluminium i miedź, bardziej odpowiednie będą brzeszczoty o wyższym TPI, zapewniające delikatniejsze cięcie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl