Producent
Cena
-
od
do
Pistolety do kleju to narzędzia służące do trwałego łączenia różnych elementów, takich jak tkaniny, tworzywa sztuczne, szkło czy ceramika. Znajdują one szerokie zastosowanie zarówno w pracach remontowo-budowlanych, jak i przy tworzeniu dekoracji i ozdób do domu, a także przy majsterkowaniu czy modelarstwie. Wyróżniamy kilka rodzajów pistoletów do kleju, które nadają się do klejenia różnych materiałów oraz pracy w specyficznych warunkach, np. pistolety do klejenia na gorąco, niskotemperaturowe.
Pistolety do kleju najczęściej służą do klejenia na gorąco - ta technika ma szerokie zastosowanie i pozwala na łączenie różnych materiałów. Przed przystąpieniem do klejenia na ciepło ważne jest, aby wybrać odpowiedni klej, dostosowany do konkretnych materiałów, a także zwrócić uwagę na jego skład.
Pistolety do klejenia na ciepło są przydatne zarówno w domu, jak i w warsztacie, umożliwiając łączenie wielu różnych przedmiotów, takich jak zabawki, ozdoby, przedmioty z kartonu, elementy garderoby.
Jakich przedmiotów nie należy sklejać?
Przede wszystkim, nie powinno się używać klejów do łączenia przedmiotów, które mają kontakt z żywnością, takich jak szklanki czy talerze. Co prawda większość klejów nie wykazuje właściwości toksycznych, ale z uwagi na możliwość nagrzewania się kleju pod wpływem wyższej temperatury lepiej tego unikać - mógłby on bowiem tracić swoje właściwości spajające. Nie należy również stosować kleju na gorąco do łączenia elementów gipsowych czy betonowych.
Zalety klejenia na gorąco
Główną i istotną zaletą tego sposobu łączenia elementów jest szybkość klejenia. Już po kilkunastu sekundach kleje na ciepło twardnieją na tyle, że umożliwiają stabilne połączenie sklejanych części. Dodatkowo, kleje na ciepło posiadają przezroczysty kolor, który po precyzyjnym nałożeniu staje się praktycznie niewidoczny. Istnieje również możliwość pomalowania go w razie potrzeby. Klej na ciepło gwarantuje trwałe połączenie, jednak po ponownym podgrzaniu można łatwo usunąć jego nadmiar i wyrównać powierzchnię łączenia. Co więcej, obsługa pistoletu do klejenia nie wymaga dużego wysiłku fizycznego i umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach.
Wady klejenia na gorąco
Klejenie z użyciem gorącego kleju ma również swoje minusy. Pistolety potrzebują czasu, aby się rozgrzać ( w zależności od modelu czas ten może być krótszy lub dłuższy). Proces klejenia wymaga pewnej wprawy, co może prowadzić do przypadkowego kapania rozgrzanego kleju na podłogę, ubrania lub nawet na elementy, nad którymi pracujemy. Dlatego warto odpowiednio przygotować miejsce pracy z wyprzedzeniem. Choć aplikacja kleju jest do pewnego stopnia precyzyjna, przy bardzo małych elementach może być trudna w użyciu.