Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Krzyżyki

Krzyżyki dystansowe to jedne z popularniejszych narzędzi wykorzystywanych podczas układania płytek ceramicznych. Pozwalają na uzyskanie równych odstępów między płytkami. Choć zostały częściowo wyparte przez systemy poziomowania płytek, to wciąż są nieodzownym elementem wyposażenia wielu glazurników.

Krzyżyki dystansowe

Podczas układania płytek ceramicznych – oczywiście oprócz samych płytek potrzebne będą także inne materiały, takie jak klej czy zaprawa do fug, jak również odpowiednie narzędzia oraz akcesoria. Spośród tych ostatnich jednymi z najpowszechniejszych są krzyżyki dystansowe. Do czego właściwie służą? Czym kierować się przy ich wyborze?

Krzyżyki dystansowe – czym są?

W przeszłości glazurnicy, aby uzyskać idealne rozłożenie płytek, stosowali najróżniejsze rozwiązania, takie jak liny, śruby, czy gwoździe. Akcesoria te odeszły już jednak do przeszłości. Obecnie przy układaniu płytek wykorzystywane są między innymi krzyżyki dystansowe. Są one nieodzownym elementem wyposażenia glazurnika.

Do czego służą krzyżyki? Te wykonane z tworzywa sztucznego elementy umieszcza się w szczelinach pomiędzy płytkami, co pozwala na uzyskanie fug o jednakowej szerokości, a tym samym równych odstępów między płytkami.

Jakie krzyżyki dystansowe?

Podstawowym kryterium podczas wyboru krzyżyków dystansowych jest ich grubość. To, jakie będą najbardziej odpowiednie, zależy przede wszystkim od rozmiaru układanych płytek, co przekłada się na grubości fugi, jaką należy między nimi wykonać. Im większe płytki, tym większa powinna być fuga, a tym samym grubość krzyżyków.

Na rynku dostępne są krzyżyki o grubości od 1 do nawet 10 mm. Najpopularniejszym rozwiązaniem są krzyżyki o grubości 2 mm, które sprawdzą się zarówno przy układaniu płytek wielkoformatowych, jak i płytek rektyfikowanych ściennych czy podłogowych o cienkich spoinach.

Krzyżyki dystansowe we wszystkich popularnych rozmiarach można znaleźć m.in. w ofercie firmy Rubi. Wyróżniają się doskonałą regularnością, jednolitym kształtem i wymiarami oraz brakiem jakichkolwiek niedoskonałości czy innych drobnych wad wpływających na wymiar.

Krzyżyki dystansowe czy klipsy i kliny?

Poza tradycyjnymi krzyżakami dystansowymi do poziomowania płytek wykorzystywane są obecnie także klipsy i kliny, czyli tzw. system poziomowania płytek. Klipsy wkładane są pod płytki (są podstawką dla płytek), a kliny pomiędzy płytki (dociskają je do podłogi). Sprawdzają się o wiele lepiej od krzyżyków, a przy tym układanie płytek staje się wygodniejsze i szybsze.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl