Opcje przeglądania

Wiertarki

Wiertarka to niezastąpione urządzenie w pracy każdego fachowca, a także majsterkowicza. Umożliwia wiercenie otworów, wkręcanie śrub czy wkrętów i nie tylko. Jest to urządzenie podobne do wiertarko-wkrętarki, ale o większej mocy, dlatego też polecane jest głównie do bardziej wymagających prac, w szczególności urządzenie z udarem, przydatne przy wierceniu w twardszych materiałach.

Wiertarki

PROXXON 28128 Wiertarka stołowa TBM 220 PROXXON 28128 Wiertarka stołowa TBM 220
Producent: Proxxon
Cena:

899,00 zł

Cena regularna: 968,00 zł

Najniższa cena: 925,00 zł
szt
zobacz więcej
  • promocja
BOSCH PBD 40 Wiertarka stołowa 710W BOSCH PBD 40 Wiertarka stołowa 710W
Producent: Bosch
Cena:

1 280,00 zł

Cena regularna: 1 490,00 zł

Najniższa cena: 1 490,00 zł
szt
zobacz więcej
  • promocja

Wiertarki

Wiertarka jest jednym z podstawowych elektronarzędzi w każdej firmie remontowo-budowlanej, a często także w przydomowym warsztacie. Za jej pomocą można nie tylko wiercić otwory czy dokręcać śruby i wkręty, ale i szlifować i polerować, a nawet mieszać farby i zaprawy. Jakie urządzenie wybrać? Wiertarkę, a może wiertarko-wkrętarkę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka?

W pierwszej kolejności należy ustalić, jakie urządzenie będzie najbardziej odpowiednie: wiertarka czy wiertarko-wkrętarka? Są to urządzenia o wielu podobieństwach, spełniające podobne funkcje, jednak różniące się pod wieloma względami. Wybór danego sprzętu zależy od indywidualnych potrzeb i charakteru wykonywanych prac.

Wiertarko-wkrętarka jest urządzeniem hybrydowym, łączącym w sobie cechy wiertarki i wkrętarki. Podobnie, jak wkrętarka umożliwia wkręcanie i wykręcanie śrub czy wkrętów, a dodatkowo także wiercenie otworów w różnych materiałach. W porównaniu do wiertarki jest lżejsza i bardziej poręczna, ale charakteryzuje się mniejszą mocą.

Wiertarka to natomiast urządzenie z reguły o większej mocy, ale i cięższe i mniej mobilne od wiertarko-wkrętarki. Sprawdzi się za to w bardziej specjalistycznych, wymagających pracach, podczas których wiertarko-wkrętarka mogłaby okazać się za słaba.

A może wiertarka stołowa lub młotowiertarka?

W niektórych przypadkach bardziej przydatna od klasycznej wiertarki może okazać się wiertarka stołowa lub młotowiertarka. Wiertarka stołowa służy do pionowego wiercenia otworów w różnych materiałach, poczynając od drewna, a na metalu kończąc. To niezwykle precyzyjne i wydajne urządzenie, z licznymi dodatkami, takimi jak wskaźnik cyfrowy czy laser wskazujący.

Młotowiertarka to urządzenie do zaawansowanych prac remontowo-budowlanych, charakteryzujące się dużą mocą, przeznaczone do wiercenia otworów o dużej średnicy, w materiałach bardzo twardych, takich jak beton, kamień czy marmur. W odróżnieniu od wiertarek udarowych wykorzystują one mechanizm udaru pneumatycznego.

Jaką wiertarkę wybrać?

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na wiertarkę? Podstawowym parametrem jest moc, od której zależą możliwości sprzętu w stosunku do określonego materiału oraz średnica wierconego otworu. To, o jakiej mocy urządzenie wybrać zależy od przeznaczenia sprzętu. Do użytku okazjonalnego wystarczy wiertarka o mocy 500-600 W. Do użytku umiarkowanego warto wybrać urządzenie o większej mocy, 700-800 W, a do bardziej intensywnych i zaawansowanych prac powyżej 1000 W.

Wybierając wiertarkę należy także sprawdzić, czy urządzenie posiada udar. Przydaje się on przy wierceniu w twardszych materiałach. Istotną kwestią jest również sposób zasilania. Jeśli priorytetem jest mobilność, a nie koniecznie wyjątkowo duża moc, to warto rozważyć wiertarkę akumulatorową, a w przeciwnym wypadku sieciową. Ważna jest ponadto waga sprzętu, jego konstrukcja i pokrycie rękojeści, które mają wpływ na ergonomię pracy.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl