Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Strugi ręczne

IRWIN T04 Strug równiak Record IRWIN T04 Strug równiak Record
Producent: Irwin
Cena:

303,20 zł

szt
zobacz więcej
IRWIN T778 Strug do falcowania Record IRWIN T778 Strug do falcowania Record
Producent: Irwin
Cena:

347,50 zł

Cena regularna: 379,00 zł

Najniższa cena: 379,00 zł
szt
zobacz więcej
  • promocja

Strugi ręczne

Strug, znany też jako hebel, jest narzędziem, bez którego trudno się obejść w każdym, nawet amatorskim warsztacie – zarówno w przydomowym warsztacie, jak i w profesjonalnym zakładzie stolarskim czy ciesielskim. Służy do obróbki drewna poprzez skrawanie i znajduje wiele zastosowań, od wyrównywania płaszczyzn i krawędzi po wykonywanie wrębów i wpustów. Zapewnia kompleksową obróbkę drewna oraz przygotowanie jego powierzchni do dalszych prac.

Rodzaje strugów

Strugi, ze względu na to, jak są napędzane, można podzielić na ręczne oraz elektryczne (z wbudowanym silnikiem). Strugi elektryczne to urządzenia napędzane prądem, przeznaczone do częstej i regularnej pracy z twardym drewnem, zarówno w domowych warsztatach, jak i w profesjonalnych zakładach. Strugi ręczne są natomiast napędzane siłą rąk, w efekcie czego praca przebiega wolniej, jednak są one w zupełności wystarczające na potrzeby niewielkich prac stolarskich.

Strugi ręczne, ze względu na materiał wykonania, dzieli się na tradycyjne strugi drewniane i bardziej nowoczesne strugi metalowe. Z kolei w zależności od planowanego przeznaczenia hebla, można wyróżnić modele typu gładzik, zgładzik, zdzierak, równik, żłobnik czy spust. Strug gładzik służy do obrabiania już ostruganych desek i płyt meblowych, do wygładzania ich bocznych powierzchni. Jest to najbardziej uniwersalne narzędzie do podstawowego wyrównywania drewna.

Strug zgładzik stosowany jest natomiast do ostatecznego wyrównywania powierzchni przed ich matowaniem czy bejcowaniem. Jest to alternatywa dla papieru ściernego. Z kolei strug zdzierak jest przydatny podczas obróbki powierzchni głównych i ostrugiwania trzonków narzędzi czy do zaokrąglania cięć. Zgrubnie przygotowane za pomocą zdzieraka powierzchnie można wyrównać strugiem równikiem. Strug żłobnik znajdzie zastosowanie przy wystrugiwaniu dłuższych rowków, a strug spust do wyrównywania długich krawędzi oraz większych powierzchni.

Jaki strug ręczny wybrać?

Wybierając strug ręczny należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry techniczne, rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo oraz elementy zapewniające wygodę podczas pracy. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, jak np. zapasowe ostrza, dodatkowe paski, prowadnica równoległa czy walizka.

Jednym z podstawowych parametrów jest szerokość strugania, która oznacza szerokość powierzchni, jaką narzędzie jest w stanie wystrugać za jednym pociągnięciem – im większa, tym mniej pracy trzeba wykonać, aby wygładzić powierzchnię. Może ona wynosić od ok. 40 do ponad 110mm.

W bardziej zaawansowanych pracach przydatna jest możliwość regulowania głębokości ostrza – za pomocą odpowiedniego pokrętła można dopasować grubość wiórów do potrzeb. W zależności od modelu głębokość strugania wynosi od 0 do 4.5mm, a głębokość wręgowania od 0 do 13mm.

Warto dodać, że jeżeli strug ma służyć również do frezowania, to warto poszukać modelu ze specjalnym wgłębieniem w kształcie litery V.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl