Cena
-
od
do
Do czego służy wyrzynarka?
Wyrzynarka to urządzenie służące do wycinania nieregularnych kształtów po linii krzywej i otworów, ale można jej użyć także do cięcia po linii prostej, czy pod kątem. Wyrzynarka jest elektronarzędziem poręcznym i łatwym w obsłudze. Wykorzystuje się ją do cięcia w materiałach miękkich: drewnie, tworzywach sztucznych, czy niektórych metalach. Narzędziem tnącym w wyrzynarce jest brzeszczot, wykonujący ruch posuwisto-zwrotny w górę i w dół. Brzeszczot należy dobrać odpowiednio do obrabianego materiału i cięć, jakie chcemy wykonać.
270,00 zł
726,90 zł
Jak wybrać wyrzynarkę?
Przy zakupie wyrzynarki zwróć uwagę na takie parametry, jak: moc, max. grubość cięcia materiału i liczbę skoków na minutę. Te trzy główne cechy pozwolą Ci wybrać odpowiedni model do Twoich potrzeb. Dlaczego?
- Moc - im większa moc, tym mocniejsze urządzenie, a co za tym idzie - możliwość pracy z twardszym materiałem
- Max. grubość cięcia - najlepiej dopasować do materiału, na jakim się pracuje. W danych technicznych można znaleźć parametr dla drewna, stali, czy aluminium
- Liczba skoków na minutę - im wyższa, tym szybsze i bardziej precyzyjne cięcie
Wycinarki możemy podzielić na:
- Wyrzynarki tradycyjne najpopularniejszy i najczęściej używane w zakładach stolarskich i w domowych warsztatach. Występują jako wyrzynarki akumulatorowe i wyrzynarki przewodowe. Ruch brzeszczotu w wyrzynarce odbywa się naprzemiennie w górę i w dół. Podczas cięcia należy ostrożnie i dokładnie przesuwać wyrzynarkę po linii cięcia wyznaczonej na materiale.
- Wyrzynarki stołowe różną się w dużym stopniu od wyrzynarek tradycyjnych. Wyrzynarki stołowe należą do sprzętu stacjonarnego. Zapewniają większą moc cięcia, a cięcie materiału odbywa się przez przesuwanie materiału po stole wyrzynarki. Wyrzynarki stołowe swoje zastosowanie znajdą w zakładach stolarskich, zakładach produkcyjnych, gdzie konieczna jest obróbka materiałów o większych gabarytach.
- Wyrzynarki włosowe urządzenia bardzo precyzyjne. Zastosowanie o wiele cieńszych brzeszczotów w porównaniu z wyrzynarkami tradycyjnymi i stołowymi. Zapewnia bardzo precyzyjne cięcie. Idealne sprawdzą się do wycinania wszelkiego rodzaju kształtów w tym okręgów, łuków i innych krzywizn. Wycinanie polega na przesuwaniu ciętego elementu po blacie, do którego prostopadle umieszczony jest brzeszczot włosowy. Brzeszczoty wykorzystywane w wyrzynarkach włosowych ma szerokość do 3 mm i grubość nieprzekraczającą 1 mm, z reguły ok 0,5 mm. Sprawdzą się dla najbardziej wymagający użytkownicy oraz w zakładach produkcyjnych.
Jak równo ciąć wyrzynarką?
Obsługa wyrzynarki tradycyjnej nie jest czynnością skomplikowaną. Na przygotowanym materiale należy wyznaczyć linię cięcia za pomocą np. ołówka. W czasie cięcia płoza wyrzynarki powinna być równomiernie dociśnięta do ciętego materiału. Nie równomierne dociśnięcie może skutkować skokiem wyrzynarki i złamaniem brzeszczota. Do cięcia materiałów twardych należy zastosować najniższy bieg (czyli z niedużą prędkością posuwu brzeszczotu), a przy miękkich materiałach wyższy bieg. Wyrzynarkę podczas ciecia należy prowadzić powoli i cały czas w jednakowym tempie.
- Cięcie w drewnie za pomocą wyrzynarki można wycinać w drewnie proste linie, nieregularne kształty jak również ciąć wyrzynarką po łuku. Wyrzynarka podczas cięcia nie wykonamy skrętu o 90 stopni. W celu wycięcia np. kwadratu/otworu należy wyznaczyć linie ciecia i na każdym z rogów wywiercić otwór wiertarką. Po wywierceniu otworów umieszczamy, brzeszczot w otworzę i wykonujemy cięcie po wyznaczonych liniach.
- Cięcie metalu i tworzyw sztucznych odbywa się w identyczny sposób co jak cięcie w drewnie.
Dobierz brzeszczot do wyrzynarki
Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich brzeszczotów do wyrzynarki jak również do materiału, który chcemy ciąć. Występują brzeszczoty do metalu, brzeszczoty do drewna jak, również brzeszczoty do tworzyw sztucznych. Każdy brzeszczot wyposażony jest zaczep służący do osadzenia go w uchwycie wyrzynarki akumulatorowej. Najpopularniejszymi uchwytami stosowanymi w wyrzynarkach są uchwyty typu T, typu U.
Najczęściej wybieranym zestawem brzeszczotów do drewna jest DeWalt DT2290. Brzeszczoty idealne do cięcia drewna z uchwytem typu T. Wykonane z solidnej stali węglowej HCS. W zestawie znajduje się 10szt. o różnej długości 76-100mm i podziałce zęba, co zapewnia różną grubość cięcia od 15mm do 60mm. Brzeszczoty idealnie sprawdzą się do: drewna, płyt wiórowych, sklejki, płyt laminowanych i tworzyw sztucznych.
Sprawdzonym i niezastąpionym zestawem brzeszczotów do metalu jest zestaw DeWalt DT2292. Wykonane z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS i BiM. Brzeszczoty wyposażone w standardowy uchwyt typu T. Różna długość 76-100mm i podziałka zęba, zapewnia różną grubość cięcia od 1,5mm do 6,0mm. Idealnie sprawdzą się do ciecia metali żelaznych i nieżelaznych.
Uniwersalny zestaw brzeszczotów CMT JT016. W zestawie 16 brzeszczotów do zastosowania przy cieciu drewna, metalu, tworzyw sztucznych jak, również płyt gipsowo-kartonowych. Wykonane z wysokiej jakości stali szybkotnącej HCS, HSS i BiM. Różna długość i podziałka zęba, zapewniają szybkie i dokładne cięcie.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą brzeszczotów w naszym sklepie.