Do czego służą pilarki łańcuchowe?

Pilarka łańcuchowa posłuży do wszelkich prac pielęgnacyjnych w naszym ogrodzie. Służy ona do cięcia oraz obróbki drewna. To uniwersalne narzędzie, które sprawdza się w gospodarstwie domowym, a także w przemyśle drzewnym. Pilarka poradzi sobie zarówno z cienkimi jak i grubymi fragmentami drewna. Najważniejszymi parametrami odróżniającymi pilarki od siebie są długość łańcucha i prowadnicy, rodzaj zasilania i prędkość cięcia. Niektóre modele wyposażone zostały w teleskopowy wysięgnik, co pozwoli na przycięcie wysokich drzewek lub gałęzi.

Pilarki łańcuchowe

GREENWORKS GD40CS18 Pilarka łańcuchowa 40V 40cm "body" GREENWORKS GD40CS18 Pilarka łańcuchowa 40V 40cm "body"
Producent: Greenworks
Cena:

899,00 zł

Cena regularna: 1 052,50 zł

Najniższa cena: 1 052,50 zł
szt
zobacz więcej
  • promocja

Pilarki łańcuchowe - co to jest?

Pilarki łańcuchowe, zwane także piłami, to urządzenia niezwykle przydatne w każdym ogrodzie, sadzie czy na działce. Pomogą z pielęgnacją przydomowego terenu, podcięciem drzew i krzewów, cięciem drewna, a także z pracami hobbystycznymi. Jaką piłę łańcuchową wybrać? Elektryczną, a może spalinową? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rodzaje pił łańcuchowych

Ze względu na rodzaj zasilania, piły łańcuchowe można podzielić na urządzenia z napędem elektrycznym (sieciowe i akumulatorowe), oraz spalinowym. Czym się charakteryzują? Pilarki spalinowe to urządzenia o dużej mocy, dzięki czemu doskonale sprawdzają się podczas ciężkich prac, wymagających mocnego sprzętu. Jako, że nie potrzebują dostępu do źródła prądu, nadają się do pracy w dowolnym miejscu.

Bardziej wygodne w obsłudze są jednak piły sieciowe. Są znacznie cichsze od modeli spalinowych, ani nie powodują mocnych drań – nie emitują też spalin. Wadą tego typu urządzeń jest jednak konieczność dostępu do źródła prądu oraz stosunkowo niewielka długość przewodu zasilającego, co ogranicza możliwości ich zastosowania. Ponadto, mają one mniejszą moc, w związku z czym skierowane są raczej do użytku amatorskiego.

Dobrą alternatywą dla urządzeń sieciowych są pilarki akumulatorowe. Podobnie, jak piły spalinowe są niezwykle mobilne, choć ze względu na większą wagę mniej wygodne w użyciu od sieciowych. Warto także pamiętać, że modele akumulatorowe wymagają ładowania, w związku z czym nie nadają się do bardziej czasochłonnych prac.

Jaką pilarkę łańcuchową wybrać?

To, jaka pilarka łańcuchowa będzie najbardziej odpowiednia, zależy przede wszystkim od prac, do jakich będzie wykorzystywana. Inne urządzenia sprawdzi się do użytku amatorskiego, a inne do profesjonalnych, ciężkich prac, np. w rolnictwie czy leśnictwie. Te drugie cechują się znacznie lepszymi parametrami, oraz szeregiem udogodnień i zabezpieczeń. Niemniej jednak do przydomowego ogródka nie będą one potrzebne.

Jakimi parametrami kierować się podczas wyboru piły łańcuchowej? Poza rodzajem zasilania należy zwrócić uwagę na moc urządzenia. Im jest ona większa, tym do bardziej ciężkich prac można wykorzystać piłę. Do użytku domowego sprawdzi się model o mocy 1200-1500W, natomiast do profesjonalnych zadań potrzebna będzie piła o mocy kilkukrotnie większej.

W przypadku urządzenia spalinowego, ważnym parametrem jest także pojemność silnika. Im większa, tym mocniejsze jest urządzenie. Do przydomowych prac warto wybrać model o pojemności 30-50cm³. Decydując się na model akumulatorowy warto natomiast sprawdzić pojemność akumulatora, od której zależy długość pracy na jednym naładowaniu.

Kolejnym parametrem jest waga, która ma istotny wpływ na komfort pracy – im lżejszy model, tym mniej trudności sprawia jego utrzymanie. Warto ponadto zwrócić uwagę na długość prowadnicy. Do przycinania gałęzi drzew czy krzewów oraz innych prac przydomowych powinna wystarczyć piła z prowadnicą o długości ok. 35cm.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl