Cena
-
od
do
Narzędzia ogrodowe
Przygotowanie ogrodu i jego pielęgnacja wymagają nie tylko wiele czasu i pracy, ale i odpowiednich narzędzi. Nożyce i sekatory, grabie, łopaty, siekiery, kosiarki czy podkaszarki to jedne z wielu narzędzi, które powinny się znaleźć w każdym przydomowym ogródku. Odpowiednio dobrane pozwolą na wykonanie prac ogrodowych sprawniej, szybciej i wygodniej, oraz pomogą stworzyć piękny i zadbany ogród.
165,00 zł
429,00 zł
510,00 zł
756,20 zł
Narzędzia ogrodowe. Jakie wybrać?
Piękny i zadbany ogród to marzenie każdego właściciela domu. Nie tylko cieszy oczy, ale i stanowi doskonałe miejsce na wypoczynek na świeżym powietrzu. Przygotowanie ogrodu, jak i jego pielęgnacja wymagają jednak zaangażowania i wiele pracy.
Z pewnością pomocne będą w tym odpowiednie narzędzia ogrodnicze, dzięki którym prace ogrodowe będą przebiegały nie tylko szybciej i sprawniej, ale i bez nadmiernego wysiłku. Pomogą również rozwiązać wiele problemów, na które można natknąć się podczas prowadzenia ogrodu.
Jakie narzędzia ogrodowe będą niezbędne do regularnej pielęgnacji terenów zielonych i efektywnej pracy w ogrodzie? Jakie narzędzia ręczne, a jakie mechaniczne powinny znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym?
Podział narzędzi ogrodniczych
Wśród narzędzi przeznaczonych do prac ogrodowych można wyróżnić kilka grup produktów, podzielonych według różnych kryteriów, przede wszystkim rodzaju zasilania oraz ich przeznaczenia.
Jeśli chodzi o rodzaj zasilania, to można wyodrębnić narzędzia ręczne i mechaniczne. Do tych pierwszych można zaliczyć między innymi nożyce i sekatory, łopaty, szpadle i widły, grabie i motyki, siekiery czy opryskiwacze.
Narzędzia mechaniczne można z kolei podzielić na modele spalinowe, sieciowe oraz akumulatorowe. Do najpopularniejszych należą kosiarki do trawy, podkaszarki, dmuchawy i odkurzacze do liści, nożyce ogrodnicze, glebogryzarki, aeratory i wertykulatory czy piły łańcuchowe.
Co do przeznaczenia narzędzi, to na rynku dostępne są między innymi narzędzia do pielęgnacji trawnika, drzew i krzewów czy gleby. Wśród nich znajdują się zarówno narzędzia ręczne, jak i mechaniczne.
Narzędzia ogrodowe dobiera się uwzględniając rozmiar ogrodu, typ porastającej go roślinności, oraz rodzaj wykonywanej pracy. Dobór narzędzia odpowiedniego do wykonywanej pracy ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim daje gwarancję, że rośliny będą pielęgnowane prawidłowo, zapewniając jednocześnie odpowiedni komfort pracy.
Jakie narzędzia do jakich prac?
Żaden ogród nie obejdzie się bez pięknego i zadbanego trawnika. Jakie narzędzia będą niezbędne do jego pielęgnacji? Do podstawowych należy kosiarka, która pozwoli na zachowanie estetycznego wyglądy trawy.
Jej wielkość, moc, jak i sposób zasilania należy dobrać w zależności od powierzchni murawy oraz warunków panujących w ogrodzie. W przypadku ogrodów o powierzchni do koszenia do 500m² powinna sprawdzić się kosiarka elektryczna sieciowa lub akumulatorowa.
Jeśli jednak w ogrodzie rośnie wiele drzew i/lub krzewów, do podcięcia trawy w tych miejscach może być potrzebna podkaszarka lub nożyce do trawy. Dzięki tym narzędziom można efektywnie skrócić trawę bez uszkodzenia pni.
Jednymi z podstawowych czynności w ogrodzie są także wertykulacja (należy ją przeprowadzać raz do roku, na wiosnę) i aeracja trawnika. Pomocne będą w tym wertykulator oraz aerator – lub maszyna wielofunkcyjna – dzięki którym trawa będzie rosła bujnie, szybko i zdrowo.
Z kolei do przerzedzania pędów niskich drzew i krzewów, usunięcia obumarłych pędów, czy też podcięcia kwiatów i przycięcia młodych roślin należy wykorzystać sekator. Sprawdzi się również do usunięcia gałęzi pojedynczych drzew lub ich przycięcia.
Co w przypadku konieczności dokonania radykalnych cięć i usunięcia grubszych gałęzi? Dobrym rozwiązaniem będzie piła z brzeszczotem do świeżego drewna, a w przypadku ogrodu gęsto porośniętego drzewami pilarka łańcuchowa – spalinowa lub akumulatorowa.
Do przycięcia żywopłotu można natomiast wykorzystać nożyce – spalinowe, sieciowe lub akumulatorowe. Do niewielkiego żywopłotu powinny wystarczyć małe nożyce, natomiast do wysokich i rozrośniętych drzew oraz krzewów lepszym rozwiązaniem będą nożyce z długim ostrzem.
W ogrodzie zalegają sterty gałęzi? Pomocny w ich uśnięciu będzie rozdrabniacz do gałęzi, który umożliwi ich zmielenie. Z kolei do usunięcia nadmiary liści lub innych zanieczyszczeń nieocenione będą grabie. Na obszarach o większej powierzchni lepiej jednak sięgnąć po odkurzacz do liści z dmuchawą, który znacznie szybciej upora się z oczyszczeniem terenu.
Do spulchniania gleby na rabatkach i grządkach sprawdzą się małe narzędzia ręczne, takie jak pazurki, motyki czy grace. Idealnie nadadzą się do pielęgnacji niewielkich przydomowych terenów.
Co do przekopania gleby, ugoru czy dawno nieuprawnianej ziemi? W przypadku niewielkiego terenu wystarczy tradycyjny szpadel. Jeśli jednak powierzchnia ogrodu jest większa, najlepiej sprawdzi się glebogryzarka, która zmieli ziemię, rozluźni ją i pozwoli na usunięcie chwastów.