Podkaszarki jako świetne narzędzie ogrodowe

Podkaszarki zaraz po kosiarkach stanowią główne narzędzie pomagające w utrzymaniu ładnego trawnika. Urządzenia te doskonale się sprawdzają w przypadku trudno dostępnych miejsc. Głównym zadaniem podkaszarek jest przycinanie obszarów, także tych w układzie pionowym, do których kosiarka nie jest w stanie się dostać lub przycinanie traw wokół drzew czy pod krzewami. Dodatkowo niektóre dostępne modele oferują teleskopowy drążek co pozwala na dopasowanie podkaszarki do własnych preferencji.  

Podkaszarki

DEWALT DCM561PB Podkaszarka 18V DEWALT DCM561PB Podkaszarka 18V
Producent: DeWalt
Cena:

766,36 zł

zobacz więcej

Podkaszarka a kosiarka - jakie są zalety

Podkaszarka to urządzenie nieocenione wszędzie tam, gdzie nie jest w stanie dotrzeć tradycyjna kosiarka. Idealnie sprawdza się podczas koszenia trudno dostępnych miejsc lub nierównych powierzchni w ogrodach, w szczególności takich z wieloma drzewami, krzewami i rabatami. Jest cicha, lekka i poręczna, a przy tym łatwa w obsłudze i stosunkowo mocna. to idealne połączenie funkcjonalności i mobilności.

Podkaszarka – do czego służy?

Podkaszarka, zwana też trymerem, to urządzenie zasilane silnikiem elektrycznym, w którym elementem tnącym jest tradycyjna żyłka. Przeznaczona jest przede wszystkim do małych i średnich ogrodów, trawników, oraz miejsc pozbawionych dostępu do energii elektrycznej – w przypadku urządzeń akumulatorowych. W niewielkich ogrodach z powodzeniem może zastąpić tradycyjną kosiarkę, od której jest tańsza i bardziej poręczna.

Podkaszarka polecana jest do mało i średnio wymagających prac, przede wszystkim do koszenia miejsc trudno dostępnych, z którymi nie radzą sobie tradycyjne urządzenia, takie jak kosiarki. Świetnie nadaje się do ścinania trawy i innej roślinności rosnącej wokół drzew, między krzakami i grządkami, na obrzeżach, przy ogrodzeniach i w innych zakamarkach.

W porównaniu do kosy spalinowej, podkaszarka jest sprzętem lżejszym, cichszym i bardziej przyjaznym dla środowiska, jednak o mniejszej mocy i zasięgu cięcia. Nie nadaje się do pielęgnowania większych lub trudniejszych terenów.

Jaką podkaszarkę wybrać?

Wybierając podkaszarkę do ogrodu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, przede wszystkim na rodzaj zasilania, moc silnika i szerokość koszenia, a w przypadku urządzeń akumulatorowych także na pojemność akumulatora.

Jeśli chodzi o rodzaj zasilania, to na rynku można znaleźć urządzenia spalinowe oraz elektryczne. Do małego i średniego ogrodu w zupełności wystarczy podkaszarka elektryczna – sieciowa lub akumulatorowa. Jaką wybrać? Bardziej mobilna i funkcjonalna jest akumulatorowa, jako, że jej zasięg nie jest ograniczony długością kabla, a manewrowanie nią jest po prostu łatwiejsze. Decydując się na takie urządzenie, warto zwrócić uwagę także na pojemność akumulatora – im większa, tym dłuższa praca na jednym naładowaniu.

W większym ogrodzie lub terenie pełnym chwastów i porostów, lepiej sprawdzi się jednak kosa spalinowa, która ma większą moc i większy zakres cięcia. Pozwali na wycięcie / przycięcie nie tylko miękkiej trawy, ale także twardych chwastów, małych krzewów czy młodych drzewek.

Jaką moc powinna mieć podkaszarka? Im większy i bardziej wymagający pod względem koszenia jest teren, tym większa powinna być moc urządzenia – przekłada się bowiem na szybsze i bardziej wydajne koszenie. Do małego i średniego ogrodu, regularnie pielęgnowanego, optymalna będzie podkaszarka o mocy od 200 do 500 W. W przypadku wyjątkowo dużego terenu warto rozważyć kosę spalinową, której moc sięga nawet powyżej 1000 W.

Co do szerokości koszenia, to zasada jest taka sama, jak w przypadku mocy silnika, a mianowicie: im większy i bardziej wymagający teren, tym większą szerokość koszenia powinna mieć podkaszarka. Niemniej jednak duża szerokość koszenia nie zawsze jest wskazana, bowiem im jest większa, tym mniejsza jest jego precyzja. W trudno dostępnych i ciasnych przestrzeniach, niewielkich ogrodach, optymalnym wyborem będzie podkaszarka elektryczna, której zasięg cięcia wynosi 25 - 30 cm. W przypadku większych terenów, gęstych i nierównych, szerokość koszenia powinna wynosić powyżej 30 - 35 cm. Do najbardziej intensywnych prac warto wybrać kosę spalinową o zasięgu przekraczającym 40 cm.

 
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl