Niwelatory laserowe

Niwelatory – czym są i jak działają?

Istnieje wiele różnych urządzeń pomiarowych. Jednymi z najpopularniejszych i najbardziej precyzyjnych są niwelatory, wykorzystywane przede wszystkim w pracach geodezyjnych, ale także w budownictwie i w rożnego rodzaju pracach inżynieryjnych.

Ich podtypem są niwelatory laserowe, urządzenia pozwalające na dokonywanie bardzo dokładnych pomiarów, a jednocześnie nieskomplikowane w użyciu, przez co używane są nie tylko przez profesjonalistów, ale i amatorów remontujących dom czy projektujących ogród.

Niwelator optyczny a laserowy

Niwelatory to specjalistyczne narzędzia geodezyjne stworzone do mierzenia niwelacji, czyli różnicy wysokości pomiędzy dwoma różnymi punktami. Najpopularniejszymi urządzeniami tego typu są niwelatory optyczne – na rynku dostępne są także modele laserowe, elektroniczne (tzw. kodowe) oraz posadzkowo-drogowe.

Składają się one z układu soczewek powiększających połączonych z celownikiem. W wielu z nich występuje system automatycznego poziomowania umiejscowiony w kompensatorze, dzięki któremu urządzenie samoistnie koryguje błędy poziomowania zgrubnego. Do wykonania pomiarów niezbędne są zazwyczaj co najmniej dwie osoby, w tym operator urządzenia oraz osoba trzymająca tzw. łaty niwelacyjne.

Z kolei niwelatory laserowe są urządzeniami nowocześniejszymi, a jednocześnie prostszymi w obsłudze – do ich obsługi wystarczy tylko jedna osoba. Urządzenie składa się ze statywu, detektora światła laserowego i łaty niwelacyjnej. Jednym z jego najważniejszych elementów jest obracająca się głowica mogąca objąć powierzchnię w całości (360°). Wiązka lasera, wyznaczającą poziomy i spadki, może mieć barwę czerwoną lub zieloną. Urządzenie może objąć wiązką teren o średnicy 100 m, jak i 1000 m – w zależności od modelu.

Jakie urządzenie wybrać? Niwelator dobiera się do rodzaju wykonywanych prac. Optyczny jest idealny do prostych pomiarów w poziomie, laserowy przydaje się natomiast podczas zaawansowanych obliczeń, a przy tym oszczędza czas i minimalizuje ryzyko błędów obliczeniowych, w dodatku świetnie sprawdzi się do pracy w pojedynkę.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

 

Skontaktuj się z nami!

+48 12 419 29 78

sklep@mensura.pl

 

więcej więcej
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl