Nożyce do trawy i żywopłotu - do czego służą

Nożyce do żywopłotu służą do cięcia i przycinania żywopłotu, a także do nadawania mu odpowiedniego kształtu. W przypadku mniejszych krzewów znacznie lepiej sprawdzą się nożyce do trawy, które służą do dokładnego przycinania traw oraz do precyzyjnego obrabiania mniejszych krzewów. Większość oferowanych modeli zasilana jest akumulatorowo, co oznacza brak kłopotliwych kabli. Dodatkowo niektóre modele wyposażone zostały w teleskopowy wysięgnik, co pozwoli na przycięcie wysokich drzewek lub gałęzi.

Nożyce do trawy i żywopłotu

Nożyce do trawy i żywopłotu - co to jest

Nożyce ogrodowe to jedne z najbardziej powszechnych narzędzi ogrodowych, nieocenione podczas wiosennych prac w ogrodzie, ale nie tylko. Są niezbędne do przycinania krzewów, drzew i innych roślin. Do sporadycznego przycinania niewielkich roślin powinny wystarczyć nożyce ręczne, jednak do regularnej pielęgnacji większej ilości drzew i krzewów czy żywopłotu konieczne mogą okazać się nożyce mechaniczne.

Nożyce do żywopłotu – ręczne czy mechaniczne?

Na rynku dostępne są nożyce do celów profesjonalnych, takich jak pielęgnacja parków czy sadów, oraz do prac amatorskich, np. w przydomowych lub działkowych ogrodach. Można wśród nich wyróżnić nożyce ręczne, a także nożyce mechaniczne, które działają w oparciu o napęd elektryczny, akumulator lub silnik spalinowy. Jakie będą najlepszym wyborem?

Nożyce ręczne

Ręczne nożyce służą przede wszystkim do sporadycznego przycinania roślin. Idealnie nadadzą się do skrócenia pojedynczych, cienkich gałęzi i pędów. Jednak ze względu na to, że ich obsługa wymaga sporego nakładu siły i jest czasochłonna, nie sprawdzą się podczas strzyżenia i formowania dużych żywopłotów. Do takiego zadania lepiej nadadzą się urządzenia mechaniczne.

Nożyce mechaniczne – elektryczne

Najpopularniejsze wśród urządzeń mechanicznych są elektryczne nożyce do żywopłotu. Można za ich pomocą szybko i dokładnie przyciąć żywopłot czy grubsze gałęzie. Są przy tym stosunkowo lekkie, ciche i łatwe w obsłudze. Jednak, jako że są zasilane sieciowo, to wymagają podłączenia do gniazdka lub przedłużacza, w związku z czym mają ograniczony zasięg. Kabel ciągnący się za urządzeniem ogranicza także ruchy w trakcie pracy.

Nożyce mechaniczne – akumulatorowe

Alternatywą dla urządzeń sieciowych są akumulatorowe nożyce do żywopłotu. Są lekkie i poręczne, mają też większy zasięg, umożliwiając pracę na większych przestrzeniach, bez dostępu do gniazdka elektrycznego. Ich jedynym minusem jest ograniczony czas pracy, zwykle wynoszący do 60-90 minut. Problem ten można częściowo rozwiązać zaopatrując się w dodatkowy akumulator, który pozwala wydłużyć pracę urządzenia i uniknąć niepotrzebnych przerw.

Nożyce mechaniczne – spalinowe

Spalinowe nożyce do żywopłotu to urządzenia zarezerwowane dla specjalistów, przeznaczone do pielęgnacji parków, sadów oraz bardzo dużych ogrodów. Jako, że są wyposażone w silnik spalinowy, to nie potrzebują dostępu do zasilania i mogą pracować nieprzerwanie przez długi czas. są bardzo wydajne, jednak także bardzo głośne i ciężkie.

Nożyce na wysięgniku

Na rynku można także znaleźć nożyce do żywopłotu na wysięgniku. Wysuwane teleskopowo ramię pozwala na zwiększenie zasięgu pracy nawet do 3-4 metrów, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie do wysokich drzew i krzewów.

Jakie nożyce do żywopłotu wybrać?

W sklepach można znaleźć szeroki wybór modeli o różnym przeznaczeniu. Czym kierować się przy wyborze? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Decydując się na nożyce mechaniczne, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów, w tym moc urządzenia oraz rodzaj zasilania. Im większa moc, tym wydajniejsze urządzenie, co ma szczególnie znacznie w przypadku dużych żywopłotów. Nie do wszystkich prac konieczne jest jednak urządzenie o dużej mocy – elektryczne czy spalinowe. W przypadku wielu zadań najbardziej optymalnym rozwiązaniem będą nożyce akumulatorowe.

Innym ważnym parametrem jest długość ostrza. Im dłuższe ostrze, tym pozwala ściąć większą ilość roślin w krótszym czasie, ułatwiając w szczególności pielęgnację dużych i gęstych żywopłotów. Nożyce z mniejszym ostrzem nadadzą się z kolei do drobnych prac, np. przycięcia delikatnych gałązek i pędów czy obrzeży trawnika.

Warto również zwrócić uwagę na kształt i materiał ostrza. Jeśli chodzi o kształt, nożyce mogą być jedno- lub dwustronne. W przypadku przycinania prostych i płaskich żywopłotów lepszym wyborem będą nożyce o ostrzu jednostronnym, natomiast do krzewów o skomplikowanych kształtach warto wybrać ostrze dwustronne. Co do materiału ostrza, najlepszym wyborem będą ostrza wykonane ze stali węglowej lub nierdzewnej.

 
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl