Przecinarki ręczne

Na rynku można znaleźć wiele różnych urządzeń do cięcia płytek ceramicznych. Jednymi z najpowszechniejszych są przecinarki ręczne, zwane też gilotyną. Przeznaczone jest głównie do cięcia małych i średnich płytek. To narzędzie niezbędne w pracy glazurnika, ale i każdego, kto planuje układanie płytek w łazience, kuchni czy tarasie.

Przecinarki ręczne

Przecinarki ręczne

Podczas układania płytek ceramicznych nieraz konieczne jest ich przycięcie. Na rynku można znaleźć wiele różnych narzędzi przeznaczonych do tego typu zadań. Jednymi z najpopularniejszych są przecinarki ręczne. Jaką przecinarkę do glazury wybrać? Czym kierować się przy jej wyborze?

Przecinarka ręczna – czym jest?

Przecinarka ręczna, zwana też gilotyną, to specjalistyczne urządzenie służące do cięcia płytek ceramicznych, głównie małych i średnich. Wyposażona jest w specjalne koło tnące, za pomocą którego wykonuje się płytkie, proste nacięcia na płytce wzdłuż wyznaczonej linii. Następnie, poprzez odpowiednie dociśnięcie stopki gilotyny do powierzchni płytki, przełamuje się ją wzdłuż nacięcia.

To narzędzie niezbędne w pracy każdego glazurnika, jak i majsterkowicza amatora planującego remont. Jest niezastąpione podczas układania płytek w łazience, kuchni czy tarasie. Dzięki przecinarce ręcznej możliwe jest szybkie, sprawne i co najważniejsze dokładne przycięcie płytek ściennych, podłogowych, gresów i wszelkich innych do odpowiednich rozmiarów. Co więcej, są bardzo trwałe, banalnie proste w obsłudze, łatwo je przenieść i przetransportować na miejsce budowy czy remontu.

Przecinarka ręczna a elektryczna

Na rynku dostępne są także przecinarki elektryczne, urządzenia wyposażone w stół roboczy i tarczę diamentową z chłodzeniem wodnym. Przeznaczone są do wymagających prac i umożliwiają przecinanie różnorodnych materiałów budowlanych, od glazury, terakoty i gresu, po cegły, kamień naturalny, marmur, granit i wiele innych.

Są to urządzenia o większej wydajności niż przecinarki ręczne, pozwalające na cięcie większych płytek – niektóre modele także pod kątem 45°. Jednak ze względu na duże rozmiary urządzenia i konieczność podłączenia do sieci elektrycznej są znacznie mniej popularnym rozwiązaniem.

Jaką przecinarkę ręczną wybrać?

Efektywne cięcie glazury, gresu oraz innych materiałów wykończeniowych wymaga nie tylko umiejętności, ale i odpowiedniego sprzętu. Przed wyborem przecinarki ręcznej należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, w tym zastosowanie, kluczowe parametry, a także renomę producenta.

Jednym z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę jest długość cięcia, zwłaszcza szukając przecinarki do cięcia dużych płyt. Wskazuje ona na maksymalny rozmiar płytki, jaką jest w stanie przeciąć urządzenie. Najbardziej uniwersalna jest długość ok. 60-90 cm, ale można spotkać także urządzenia o długości cięcia powyżej 150 cm, jak np. przecinarka Rubi TZ-1300.

Ważnym parametrem jest także wysokość cięcia. Im jest większa, tym urządzenie pozwala na cięcie grubszych, mocniejszych płytek, zarówno do wnętrz, jak i na balkon czy taras. Popularne modele umożliwiają cięcie płytek o grubości od 3 mm do nawet 21 mm.

Kolejną kwestią jest ciężar urządzenia i ilość prowadnic (jedna lub dwie). Przecinarka z jedną prowadnicą zapewnia bardzo dużą sztywność zespołu łamacza, natomiast z dwiema zapewnia doskonałą widoczność linii cięcia, dzięki czemu pozwala zachować większą precyzję.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl