Opcje przeglądania

Wybijaki i punktaki

Punktaki i wybijaki są nieskomplikowanymi precyzyjnymi przyrządami do zaznaczania i wybijania punktów na drewnie, metalu i innym materiałach. Wykonane z twardej stali narzędziowej, z zaostrzonym jednym z końców, oraz spłaszczonym drugim w celu uderzania punktaka lub wybijaka młotkiem. Posiadają różną średnicę końcówki. W naszej ofercie znajdziesz punktaki / wybijaki w wersji pojedynczej jak również w zestawach. 

Wybijaki i punktaki

Jak zbudowane są punktaki i wybijaki


Punktaki i wybijaki to narzędzia przypominające długopis. Wykonane są w wysokiej jakości stali, dzięki czemu są solidne i wytrzymałe. Składają się z kilku części. Pierwszą jest ostra końcówka - iglica, która jest przykładana do powierzchni w celu zaznaczenia punktu. Kolejna część to rękojeść, za którą trzymamy punktak. Może być ona pokryta antypoślizgowym żłobieniem lub gumową otoczką. Ostatnim elementem jest płasko zakończona końcówka. Jeżeli jest to wersja automatyczna to wewnątrz rękojeści umieszczona jest sprężyna. W wersjach automatycznych końcówka nie zawsze jest płaska, gdyż nie ma konieczności uderzania młotkiem.

Zasada działania


Punktaki automatyczne działają bez konieczności uderzania młotkiem w narzędzie. Siła docisku wytwarzana jest dzięki zamontowanej wewnątrz sprężynie. Punktak należy przyłożyć do obrabianej powierzchni, a później nacisnąć go z dużą siłą. Wtedy uruchomi się sprężyna, a iglica wysunie się, żłobiąc ślad na powierzchni. Punktak nie wymaga naciągania sprężyny. W przypadku narzędzi bez sprężyny, punktak należy dobić za pomocą młotka.

Wybijaki to narzędzia wykorzystywane do usuwania zawleczek, przydatne na przykład podczas demontażu spinek tapicerki.


Punktowanie ułatwia wiercenie, ponieważ ogranicza możliwość przesuwania się wiertła po powierzchni materiału. Łatwiej jest rozpocząć wiercenie kiedy mamy wcześniej przygotowane wgłębienie. Zaznaczanie możemy wykonywać na różnych powierzchniach, takich jak metal, drewno lub tworzywo sztuczne. Punktak i wybijak przydatny jest przy pracach modelarskich, ślusarskich i blacharskich przy trasowaniu.

W trakcie wykonywania zadań ślusarskich, takich jak usuwanie nitów, kołków, śrub czy zawleczek, kluczowe jest posiadanie właściwych narzędzi. Wybijaki o solidnej konstrukcji, wykonane z wysokiej jakości materiałów, są nieodłącznym wyposażeniem każdego ślusarza.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl