Osprzęt do elektronarzędzi

Niemal każde elektronarzędzie do prawidłowej pracy wymaga odpowiedniego osprzętu i akcesoriów, czy to do wiercenia, przecinania czy szlifowania. Mogą to być bity, brzeszczoty, frezy, gwoździe, mieszadła, otwornice, tarcze czy wiertła, a w przypadku urządzeń bezprzewodowych także akumulatory i ładowarki. To od nich w dużej mierze zależy ostateczny efekt prac remontowo-budowlanych.

Osprzęt do elektronarzędzi

DEWALT DT43972 Tarcza tnąca do metalu 125mm x 22.23mm x 1mm - 1szt. DEWALT DT43972 Tarcza tnąca do metalu 125mm x 22.23mm x 1mm - 1szt.
Producent: DeWalt
Cena:

1,99 zł

Cena regularna: 2,90 zł

Najniższa cena: 2,95 zł
szt
zobacz więcej
  • promocja
Brzeszczot S922BF 100PC Bosch Brzeszczot S922BF 100PC Bosch
Producent: Bosch
Cena:

9,90 zł

szt
zobacz więcej

Osprzęt do elektronarzędzi

Nawet najwyższej klasy elektronarzędzia nie spełnią swojej roli bez odpowiedniej jakości osprzętu, niezależnie od tego, czy będą wykorzystywane w domu, w warsztacie czy na placu budowy. Odpowiedni osprzęt, dostosowany do urządzenia i obrabianego materiału, pozwoli maksymalnie wykorzystać możliwości sprzętu, a zarazem uczynić pracę bardziej komfortową. Jaki osprzęt jest niezbędny do wiercenia, szlifowania i przecinania?

Osprzęt do wiercenia i wkręcania

Niezbędnym wyposażeniem każdej wiertarki i innych urządzeń do wiercenia są różnego rodzaju wiertła, umożliwiające wykonywanie otworów w różnych materiałach. To od nich, poza możliwościami samego urządzenia, zależy w dużej mierze efektywność wiercenia.

Warto zaopatrzyć się przynajmniej w podstawowe ich rodzaje i o różnych średnicach (od 1.5 do 13 mm). Jak wiertła wybrać? Powinny być one dopasowane do materiału, w którym będą wykonywane otwory. Na rynku dostępne są m.in. wiertła do drewna, metalu, betonu, kamienia i ceramiki.

Podstawowym rodzajem wierteł do drewna są wiertła kręte, a także płaskie lub spiralne. Do wiercenia w betonie czy kamieniu używa się natomiast wierteł widiowych. Z kolei do wiercenia w metalu najczęściej wykorzystywane są wiertła spiralne HSS, a w twardszych materiałach HSS-CO lub HSS-TIN.

Decydując się na wiertarko-wkrętarkę lub wkrętarkę, konieczne będą także odpowiednie końcówki wkrętarskie. W sprzedaży dostępne są bity płaskie, bity krzyżowe Philips (Ph) i Pozidriv (Pz), bity sześciokątne czy bity Torx. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybór zestawu bitów, na ogół wyposażonego we wszystkie najpopularniejsze końcówki i adaptery.

Osprzęt do cięcia i szlifowania

W przypadku szlifierek kątowych podstawowym osprzętem są tarcze do cięcia i szlifowania, m.in. metalu, betonu, kamienia oraz twardych materiałów ceramicznych. Do cięcia różnych materiałów używa się różnych tarcz, np. wszystkie tarcze ceramiczne są zbrojone włóknem szklanym, a do cięcia kamienia, zbrojonego betonu czy ceramiki używa się tarcz stalowych z nasypem diamentowym.

Jeszcze innych tarcz używa się do szlifowania, o innym kształcie i grubości. Z kolei przy wygładzaniu skomplikowanych powierzchni używa się także tarcz fibrowych lub talerzowych listkowych.

W przypadku elektrycznej pilarki tarczowej, stołowej lub ukośnicy konieczna będzie natomiast tarcza pilarska. Jaką wybrać? To zależy od rodzaju sprzętu oraz materiału, do jakiego ma być wykorzystywana. W zależności od rodzaju materiału wyróżnia się m.in. tarcze do drewna i materiałów drewnopochodnych, metalu, tworzyw sztucznych, ceramiki, oraz materiałów budowlanych, takich jak beton, kamień czy cegły.

Wybierając tarczę, czy to do szlifierki czy pilarki, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, od których zależy postęp prac, jakość cięcia i okres eksploatacji. Przede wszystkim na średnicę tarczy i jej otworu, oraz grubość tarczy i szerokość cięcia, a w tarczach pilarkach także na liczbę, geometrię i kąt zębów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl