Cena
-
od
do
Latarki i lampy
Lampy warsztatowe i latarki to ważne elementy wyposażenia każdego warsztatu, jak i przydomowego garażu. Sprawdzają się podczas różnego rodzaju napraw, majsterkowania, czy prac remontowo-budowlanych. Jakie urządzenie będzie optymalnym rozwiązaniem do oświetlenia miejsca pracy? Co warto wiedzieć przed zakupem tego typu urządzenia?
78,70 zł
Latarki i lampy warsztatowe
Dobre oświetlenie stanowiska pracy to podstawa sprawnego działania. Dotyczy to zarówno pracy mechanika, jak i budowlańca, wykończeniowca czy po prostu amatora majsterkowania. Idealnym rozwiązaniem do zapewnienia odpowiedniego oświetlenia miejsca pracy będzie wydajna lampa warsztatowa lub niezwykle mobilna latarka czołowa. Jaką latarkę i lampę wybrać do warsztatu, garażu czy różnego rodzaju prac remontowo-budowlanych? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Czy latarka jest przydatna w warsztacie?
Latarka, jak i lampa warsztatowa są bardzo pomocne zarówno w warsztacie, jak i w garażu, ale nie tylko. Stanowią funkcjonalne uzupełnienie oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach, w których wykonuje się różnego rodzaju naprawy czy prace wykończeniowe. Takie przenośne, dodatkowe źródła światła pozwalają oświetlić wszelkie trudno dostępne miejsca, do których nie dociera światło z lamp sufitowych lub gdzie jest ono po prostu zbyt słabe.
Warsztaty, zarówno te profesjonalne, jak i przydomowe często mają bowiem słabe oświetlenie, zwłaszcza w niektórych miejscach. Często zdarza się też, że trzeba pracować w ciemnych zakamarkach. latarka lub lampa zapewniają dodatkowe źródło światła, pozwalając skutecznie oświetlić każdą, nawet najciemniejszą przestrzeń. Latarki, jak i lampy warsztatowe przydają się także jako awaryjne oświetlenie. W przypadku nagłego braku prądu lub innego problemu z oświetleniem w warsztacie, latarka może posłużyć jako awaryjne źródło światła, które pozwoli kontynuować pracę.
Jaką latarkę warto wybrać do warsztatu?
Przy wyborze lampy warsztatowej lub latarki do warsztatu warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest jasność, wyrażana w lumenach (lm) – im wyższa wartość, tym jaśniejsze światło. Lampa czy latarka musi być bowiem wystarczająco jasna, aby odpowiednio oświetlić miejsce pracy. Ile lumenów powinna posiadać dobra lampa/latarka? Dla większości zastosowań urządzenie o mocy 1000-2000 lm powinno być wystarczające.
W przypadku lampy i latarki warsztatowej duże znaczenie ma także źródło zasilania oraz czas pracy. Do warsztatu najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie urządzenie zasilane wydajnym akumulatorem litowo-jonowym. Powinno ono zapewnić światło przez dłuższy czas, aby można było skupić się na zadaniu, bez konieczności częstego ładowania lub wymiany baterii.
Szukając lampy lub latarki do warsztatu warto również zwrócić uwagę na wytrzymałość. Warsztat to bowiem miejsce, w którym takie urządzenia są narażone na upadki, wstrząsy i wilgoć. Dlatego też należy wybrać urządzenie wykonane z wytrzymałych materiałów.
Niemałe znacznie ma też łatwość obsługi. Warto wybrać urządzenie, które jest łatwe w użyciu i posiada intuicyjne funkcje sterowania. Praktyczne rozwiązania, takie jak przyciski umieszczone w dogodnym miejscu czy możliwość regulacji kąta świecenia, mogą znacznie ułatwić pracę
Latarka akumulatorowa a lampa warsztatowa
Zarówno latarka, jak i lampa warsztatowa wykorzystywane są do oświetlenia miejsca pracy. Różnią się przede wszystkim jasnością. Latarki często mają mniejszą moc i jasność światła w porównaniu do lamp warsztatowych. Latarka ma na ogół węższy stożek światła i służy głównie do oświetlania wąskich obszarów lub do punktowego oświetlania. Lampa warsztatowa jest zwykle bardziej wydajna i emituje jasne i szerokie światło, które może oświetlić większą przestrzeń.
Urządzenia te różnią się także konstrukcją i rozmiarem. Latarka to zazwyczaj przenośne urządzenie o kompaktowej konstrukcji, które można trzymać w jednej ręce. Lampa warsztatowa natomiast jest większa i bardziej skoncentrowana na zapewnieniu szeroko rozpraszającego i intensywnego światła dla większych obszarów. Często ma solidną obudowę z uchwytami, dzięki czemu można ją umieścić na podłodze, zawiesić na haczyku lub przymocować w innym wygodnym miejscu.
Latarka i lampa warsztatowa mają również różne zastosowania. Latarki są bardziej uniwersalne i mogą być używane w różnych sytuacjach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz warsztatu. Są przydatne do pracy w miejscach trudno dostępnych, podczas napraw samochodowych czy wszędzie tam, gdzie potrzebne jest skupione oświetlenie. Lamy warsztatowe są projektowane specjalnie do oświetlania większych obszarów roboczych, takich jak warsztaty, garaże, magazyny, gdzie potrzebne jest jasne i rozproszone światło.
Najlepsze latarki akumulatorowe według ekspertów Mensura
Na rynku można znaleźć wiele modeli latarek i lamp warsztatowych, o różnych cechach i parametrach. Jakie urządzenie idealnie sprawdzi się w warsztacie i nie tylko? Dobrym wyborem będzie lampa obszarowa Stanley SFMCL030B z serii V20. Wyróżnia się m.in. regulowanym strumieniem świetlnym 650 - 1850 lumenów, zapewniającym optymalne oświetlenie miejsca pracy. Obrotowa głowica pozwala z kolei na łatwe skierowanie strumienia świetlnego na obszar pracy.
Ciekawą alternatywą będzie lampa obrotowa Stanley SFMCL050B. Wyposażona jest w obracaną głowicę (w zakresie 0-140°), zapewniającą maksymalną wszechstronność w wielu środowiskach pracy. Zaletami tego urządzenie są także trzy jasne diody LED, oraz dwa ustawienia jasności 350 i 700 lumenów, a ponadto obrotowy wieszak z hakiem 360° do zawieszania urządzenia w różnych pozycjach.
Szukając mocnego urządzenia warto zdecydować się na akumulatorowy reflektor DeWalt DCL043. To wydajna akumulatorowa lampa robocza o dużym natężeniu światła na poziomie 1000 lumenów i zasięgu świecenia do 400 metrów. Wyróżniają ją 4 jasne, białe diody LED, dwustopniowa regulacja natężenia światła, oraz obrotowa i blokowana w 9 pozycjach głowica lampy.
Warto również zwrócić uwagę na akumulatorową lampę budowlaną Bosch GLI 18V-300. Dzięki 6 wydajnym diodom zapewnia jasne światło, a niskie zużycie energii pozwala na 5 godzin pracy ciągłej na jednym cyklu ładowania akumulatora. Jest przy tym elastyczna w użyciu – można ją trzymać w ręce, zawiesić lub postawić.