Frezarki

Frezarki to jedne z podstawowych narzędzi wykorzystywanych do obróbki drewna, nie tylko w warsztatach przemysłowych i rzemieślniczych, ale i przez majsterkowiczów-amatorów. Urządzenie to może być stosowane także do innych materiałów niż drewno, jak np. miękkie metale czy tworzywa sztuczne. Największą popularnością cieszą się urządzenia górnowrzecionowe, nadające się do masowego frezowania różnych przedmiotów.

Frezarki

CMT Frezarka ręczna CMT10 550W CMT Frezarka ręczna CMT10 550W
Producent: CMT
Cena:

294,20 zł

Cena regularna: 346,07 zł

Najniższa cena: 346,07 zł
szt
zobacz więcej
  • promocja
CMT Frezarka ręczna CMT10 550W + Baza do frezarki CMT Frezarka ręczna CMT10 550W + Baza do frezarki
Producent: CMT
Cena:

368,00 zł

Cena regularna: 408,97 zł

Najniższa cena: 408,97 zł
szt
zobacz więcej
  • promocja
CMT CMT7E Frezarka górnowrzecionowa do drewna 2400W CMT CMT7E Frezarka górnowrzecionowa do drewna 2400W
Producent: CMT
Cena:

1 851,90 zł

Cena regularna: 1 949,00 zł

Najniższa cena: 1 949,00 zł
szt
zobacz więcej
  • promocja
Stół frezarski INDUSTRIO do frezarek CMT + wyłącznik bezpieczeństwa Stół frezarski INDUSTRIO do frezarek CMT + wyłącznik bezpieczeństwa
Producent: CMT
Cena:

4 418,00 zł

Cena regularna: 4 700,00 zł

Najniższa cena: 4 700,00 zł
szt
zobacz więcej
  • promocja

Frezarki

Frezarki jednymi z najbardziej popularnych elektronarzędzi, znacznie usprawniającymi obróbkę drewna i innych materiałów. Ich wszechstronne zastosowanie sprawia, że powinny znaleźć się w warsztacie każdego specjalisty. Choć używane są przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach przemysłowych, rzemieślniczych i półprofesjonalnych, to także szeroko stosowane przez majsterkowiczów-amatorów. Do czego można wykorzystać frezarkę? Jaką wybrać do domowych zastosowań?

Czym jest frezarka? Do czego służy?

Frezarka jest obrabiarką przeznaczoną do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych, takich jak rowki, gwinty czy koła zębate. Narzędziem obróbczym stosowanym w tego typu urządzeniu jest frez wprowadzony w ruch obrotowy – przesuwając się po materiale, skrawa jego powierzchnię, nadając jej pożądaną formę.

Wykorzystywana jest głównie do obróbki drewna, np. mebli, listew czy blatów, ale może być stosowana także do innych materiałów, np. miękkich metali oraz niektórych rodzajów tworzyw sztucznych. Można za jej pomocą pracować na sklejce, laminatach, płytach OSB i MDF, plexi, kompozytach czy aluminium.

Dzięki frezarce możliwe jest m.in. wycinanie rowków, otworów, wykonywanie wpustów i wrębów, a także profilowanie krawędzi. Urządzeniem tym można wykonać np.: frezowanie otworów pod okucia i zawiasy; ozdobne reliefy; frezowanie różnego rodzaju wgłębień; profilowanie krawędzi; frezowanie wręgów; obrabianie krawędzi; frezowanie otworów podłużnych lub profilowych; usuwanie resztek kitu i uszczelnień.

Podział frezarek

Ze względu na ilość wrzecion można wyróżnić frezarki jedno- i wielowrzecionowe. Z kolei ze względu na umiejscowienie wrzecion, urządzenia te można podzielić na dolnowrzecionowe, górnowrzecionowe oraz równowrzecionowe. W przypadku frezarki dolnowrzecionowej, wrzeciono znajduje się pod stołem, w górnowrzecionowej nad nim, a w równowrzecionowej jest umiejscowione na równi ze stołem.

Można również spotkać urządzenia jednoręczne (przeznaczone do prostej obróbki drewna, doskonale sprawdzą się w warsztatach majsterkowiczów) oraz stołowe (do większych elementów), a także specjalistyczne frezarki, np. do rowków.

Zdecydowanie najbardziej popularne są urządzenia górnowrzecionowe, w których obrotowe wrzeciono umieszczone jest nad stołem i skrawa materiał z góry. Są one bardzo wszechstronne i nadają się do masowego frezowania różnych przedmiotów. Świetnie sprawdzają się przy frezowaniu krawędzi półek oraz krzywizn, a także wykonywaniu rowków do połączeń drewnianych oraz profili narożnych.

Frezarki dolnowrzecionowe, w których wrzeciono znajduje się pod stołem, skierowane są do specjalistów, gdyż ich obsługa wymaga większej wprawy i doświadczenia. Urządzenia te używane są zazwyczaj przy frezowaniu profilowym, do tworzenia skomplikowanych elementów i artystycznych detali.

Jaką frezarkę wybrać?

Dostępne na rynku urządzenia różnią się nie tylko pod względem budowy i zastosowania. Decydując się na wybór frezarki należy mieć na względzie także wiele parametrów, w tym moc urządzenia, prędkość obrotowa, głębokość frezowania, wielkość średnicy chwytowej oraz roboczej.

Jeśli chodzi o moc, to dla osób początkujących, które szukają frezarki do prostych czynności, powinien wystarczyć model o mocy 700 – 900 W. Szukając bardziej uniwersalnego urządzenia, warto wybrać model o mocy 1250 – 1400 W, który pozwoli wykonać bardziej skomplikowane czynności. Powszechnie wykorzystywany jest do prac ciesielskich czy stolarskich zarówno przez profesjonalistów, jak i domowych majsterkowiczów. Modele o mocy powyżej 2000 W to już sprzęt profesjonalny, który bez problemu poradzi sobie nawet z najtwardszym drewnem.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl