Cena
-
od
do
Poziomice
Poziomica lub inaczej nazywana poziomnica to niezastąpiony przyrząd pomiarowy do wyznaczania poziomu. Poziomica idealnie sprawdzi się na budowie, przy pracach murarskich i dekarskich, jak również przy każdym remoncie. Poziomica jest prostym metalowym (sporadycznie plastikowym) długim profilem ze wbudowanymi libellami do wyznaczania poziomu. W naszej ofercie znajdziesz: poziomice klasyczne, poziomice elektroniczne, poziomice specjalistyczne, jak również łaty murarskie.
65,00 zł
Poziomice - czym są?
Poziomica jest jednym z tych przyrządów, które obowiązkowo powinny znaleźć się w skrzynce każdego fachowca i majsterkowicza. Jest niezastąpiona na każdej budowie i przy każdym remoncie. Czym jest ten przyrząd?
Poziomica, zwana także poziomnicą, to z definicji przyrząd pomiarowy z wbudowaną jedną lub kilkoma libellami rurkowymi wykorzystujący siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania poziomości lub pionowości płaszczyzn. Poziomicą określane są także przyrządy laserowe, pełniące tę samą funkcję, jednak przy pomocy widzialnej wiązki światła laserowego.
W przypadku poziomicy najważniejszą jej cechą jej dokładność wskazań. Od czego ona zależy? Między innymi od przewagi libelli, jakości jej osadzenia, jakości wykonania samej poziomicy, użytego materiału oraz jej długości.
Rodzaje poziomic - libellowe, wężowe, laserowe, cyfrowe
Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych typów poziomic, różniących się między sobą konstrukcją i elementem wskazującym poziom płaszczyzn. Najbardziej klasycznymi i prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionymi są poziomice libellowe. Wyposażona jest ona w zamkniętą rurkę – ampułkę z cieczą i pęcherzykiem powietrza, który jest wskaźnikiem. W niektórych modelach ciecz jest zabarwiana za pomocą fluorescencyjnego barwnika w celu poprawienia widoczności pęcherzyka powietrza. Tego typu przyrządy mają zazwyczaj od 1 do 5 libelli.
Poza tradycyjnymi poziomicami libellowymi w sprzedaży dostępne są także między innymi skrzynkowe i dwuteowe. W przypadku tej pierwszej, libelle wbudowane są w obudowę o określonej długości. Konstrukcja takiej poziomicy zapewnia jej dużą wytrzymałość i sztywność, a jednocześnie niewielką wagę. Jeśli chodzi o poziomicę dwuteową, to jest budowa zapewnia jej lekkość, a dzięki zamontowanej libelli 360° umożliwia szybki i ułatwiony odczyt pod wieloma kątami i w wielu płaszczyznach.
Na rynku można natknąć się także na poziomice wężowe. Składają się one z dwóch pionowych rurek (szklanych lub tworzywowych) z podziałką, połączonych giętkim przewodem, a działają na zasadzie naczyń połączonych. Wskaźnikiem w tego typu poziomicach jest woda lub inna ciecz. Nadają się one na przykład do poziomowania oddalonych od siebie dwóch punktów.
Poza poziomicami analogowymi (libellowymi i wężowymi) wyróżniamy także poziomice cyfrowe oraz poziomice laserowe. Jeśli chodzi o te pierwsze, to są to bardzo dokładne i wszechstronne przyrządy, stosowane wszędzie tam, gdzie istotna jest wysoka precyzji wykonywanych prac. Wyniki pomiaru pokazywane są na wbudowanym wyświetlaczu. Przeznaczone są głównie dla profesjonalistów.
Najnowocześniejszym i najbardziej funkcjonalnym typem narzędzi do poziomowania są jednak poziomice laserowe. Emitują one widzialną wiązkę laserową, najczęściej w postaci linii poziomej i pionowej, które łączą się pod kątem prostym. Najlepszy efekt uzyskiwany jest przy odległości do 20 metrów. Tego typu poziomice gwarantują niemal perfekcyjny pomiar i są niezastąpione dla profesjonalistów.