Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Chmura tagów
Przygotuj się z nami na zimę
Przygotuj się z nami na zimę

Jesień to czas, w którym każdy właściciel ogródka powinien zadbać o jego odpowiednie przygotowanie do zimy, zarówno tego większego, jak i mniejszego. Jakie prace pielęgnacyjne i porządkowe należy wykonać w ogrodzie przed zimą? Jakie narzędzia ręczne i elektronarzędzia będą do tego potrzebne?

Przygotowanie trawnika do zimy

Jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w ogrodzie w okresie jesieni jest regularne grabienie i usuwanie z trawnika opadłych liści i innych części organicznych, np. ściętej trawy (świeżej i tzw. filcu). Pozostawienie ich na zimę pod śniegiem może bowiem doprowadzić do rozwoju tzw. pleśni śniegowej lub innych chorób grzybowych.

Potrzebne będą do tego grabie, natomiast w większym ogródku bardzo pomocna będzie elektryczna dmuchawa do liści, jak Stanley SFMCBL7 czy Greenworks G40AB, która znacznie przyśpieszy i ułatwi pracę. Część zebranych liści można później wykorzystać do przykrycia innych roślin na zimę, np. na rabatach i klombach – będą dodatkową ochroną przed mrozem.

Dmuchawa do liści Stanley SFMCBL7

Jesienią nie można także zapomnieć o koszeniu trawnika. Trawnik należy kosić dopóki, dopóty rośnie trawa, jednak nieco wyżej niż latem, aby umożliwić trawie gromadzenie składników odżywczych potrzebnych do przetrwania zimy. Ostatnie koszenie należy wykonać na wysokość ok. 4-5 cm. Przy zbyt krótkich źdźbłach trawa może bowiem zmarznąć, z kolei zbyt długie źdźbła pod ciężarem śniegu położą się i mogą zacząć gnić, gdy pokrywa śnieżna będzie utrzymywać się zbyt długo.

Jeśli jesienią opadów było niewiele, to przed nadejściem mrozów warto również podlewać trawnik. A co z nawożeniem? Można do tego wykorzystać wieloskładnikowe mieszanki do jesiennego nawożenia. Nie powodują one silnego wzrostu trawy, za to wzmacniają jej system korzeniowy i poprawiają wytrzymałość na niską temperaturę.

Jeśli darń jest zbita, to warto ponadto przeprowadzić aerację trawnika. Zbyt mocno zbita ziemia nie będzie bowiem sprzyjała pracom wykonywanym na wiosnę. Aerację można wykonać przy pomocy wideł (nakłuwając podłoże) lub elektrycznego aeratora.

Kosiarka do trawy Dewalt DCMW564

Przygotowanie drzew i krzewów do zimy

Do najważniejszych prac, które należy wykonać w ogrodzie jest także przycinanie drzew i krzewów. W okresie jesieni głównym powodem cięcia tych roślin jest chęć utrzymania ich w dobrej formie do następnego sezonu. Jesień to dokonały okres do wycięcia starych pędów i przywrócenia krzewom pięknego wyglądu, jak również wycięcia pędów, które już nie owocują. Do przycięcia krzewów owocowych najlepiej nadadzą się ręczne piły oraz nożyce i sekatory.

Warto zaznaczyć, że zbyt późne cięcie roślin grozi uszkodzeniem ich przez niskie temperatury, dlatego nie należy odkładać tego na sam koniec roku. Gałązki muszą zdążyć zdrewnieć i zabliźnić rany po cięciu zanim nadejdą mrozy. Co ważne, niektórych roślin nie należy przycinać jesienią, np. roślin wrażliwych i wolno rosnących czy kwitnących zimą i wczesną wiosną krzewów (a dopiero po zakończeniu kwitnienia).

Jesień to okres, w którym sadzi się liściaste krzewy żywopłotowe z tzw. gołym korzeniem. Przed posadzeniem zaleca się przyciąć ich korzenie, a po posadzeniu wykonać cięcie polegające na redukcji korony rośliny.

Podczas pielęgnacji żywopłotów niezbędne są oczywiście odpowiednie narzędzia do cięcia, takie jak ręczne nożyce i sekatory. Alternatywą są nożyce elektryczne, cenione za wygodę i szybkość cięcia – warte uwagi są choćby nożyce Black & Decker GSL700 oraz BCSS18. Są bardzo pomocne zwłaszcza przy większych żywopłotach. Sprawdzą się też do cięcia innych krzewów i trawy, np. wokół drzew czy krzewów.

Nożyce do krzewów Black Decker BCSS18

W przypadku drzew owocowych z reguły cięcie wykonuje się pod koniec zimy i wczesną wiosną. W przeciwieństwie do krzewów owocowych, przycinanie drzew owocowych jesienią nie jest wskazane.

Czym przycinać drzewa? Narzędzia ręczne w dużej mierze zostały dziś zastąpione urządzeniami mechanicznymi. Jednymi z najważniejszych są pilarki łańcuchowe, które przydają się do usuwania grubych gałęzi czy ścinania drzew. Warto wybrać model elektryczny, taki jak Black Decker GKC1820, który nie tylko nie emituje spalin, ale i jest cichszy i wygodniejszy w obsłudze od pilarki spalinowej.

Pilarkę łańcuchową można także wykorzystać do cięcia drewna na opał. Przydatna będzie również siekiera, jak Dewalt DWHT56033 oraz stojaki do cięcia i składowania drewna.

W przypadku konieczności przycięcia gałęzi znajdujących się wysoko w górze lub w oddaleniu, dobrym rozwiązaniem będzie pilarka na wysięgniku. Pozwala on na sięgnięcie aż do 4.5 metra ponad głową. Na rynku dostępne są modele akumulatorowe, jak Black Decker GPC1820, które zapewniają większą mobilność, oraz urządzenia sieciowe, wyróżniające się większą mocą, np. Black Decker PS7525.

Pilarka łańcuchowa Black Decker GKC1820

Wracając do kwestii jesiennych prac ogrodowych, to warto także zabezpieczyć pnie drzew. Drzewa o ciemnej, gładkiej korze są bowiem zimą zagrożone pękaniem, co z kolei grozi wniknięciem w powstające rany wirusów, bakterii i zarodników grzybów, wywołujących choroby drewna. Najbardziej narażone są drzewa owocowe oraz niektóre ozdobne. Jak je chronić? W przypadku drzew owocowych jednym ze sposobów jest bielenie pni i grubych konarów roztworem wapna ogrodniczego. Z kolei pnie drzew ozdobnych można też pobielić lub owinąć matą słomianą, włókniną czy tkaniną jutową.

Podobnie jak trawnik, tak i drzewa oraz krzewy należy podlewać jesienią – jeśli opady były niewielkie – szczególnie nowo posadzone rośliny. Starsze i głębiej ukorzenione pobiorą wodę z głębszych warstw gleby. Co z nawożeniem? Wokół posadzonych jesienią drzewek owocowych należy rozłożyć obornik (naturalny nawóz organiczny), a po rozrzuceniu przekopać glebę.

Przygotowanie rabat do zimy

Późna jesień to ostatni moment na przygotowanie rabat na przyszłoroczny sezon. Jakie prace należy wykonać? Przede wszystkim z grządek i rabat trzeba usunąć wszelkie resztki roślinne (w tym opadnięte liście). Mogą one bowiem stać się miejscem namnażania grzybów i bakterii. Nie można też zapomnieć o usunięciu chwastów oraz przycięciu wyschniętych części naziemnych bylin. Warto natomiast pozostawić zaschnięte kępy traw ozdobnych i kwiatostany innych roślin, które nie opadły na ziemię.

Co do gleby, to po przekopaniu nie należy jej grabić, a pozostawić ją w tzw. ostrej skibie. Ziemię przekopuje się po rozsypaniu nawozów fosforowych, a w przypadku gleb zwięzłych, również nawozów potasowych. Co z warzywniakiem? Na grządkach pod warzywa można zastosować obornik lub fosforowe i potasowe nawozy mineralne.

Warto też zbadać odczyn gleby w ogrodzie. Większość roślin najlepiej rośnie w podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, dlatego jeśli odczyn jest zbyt niski, należy przeprowadzić zabieg wapnowania gleby. Co ważne, nawozu wapiennego nie należy łączyć z nawozami organicznymi, dlatego nawożenie należy wykonać 2-3 tygodnie po wapnowaniu.

Niedawno posadzone byliny i wszystkie wrażliwe na mróz rośliny należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem i okryć na zimę. Można do tego użyć suchych liści, kory, gałązek iglaków czy mat słomianych. Rośliny, zwłaszcza zimozielone potrzebują również systematycznego nawadniania jesienią. Muszą bowiem zwiększyć zapas wody, gdyż będą rosły także zimą, w okresie wysuszających wiatrów i mrozów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl