Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Jak zadbać o swój ogród?
Jak zadbać o swój ogród?

Jak zadbać o swój ogród?

Ogród, szczególnie przed domem, wymaga regularnej pielęgnacji i zaangażowania. Przycinanie, ścinanie, wycinanie, koszenie, kopanie i zamiatanie to jedne z wielu prac, jakie trzeba wykonać w ogrodzieniektóre kilka razy do roku, a inne regularnie. Odpowiednio zadbany ogród będzie nie tylko cieszył oko, ale i stanie się doskonałym miejscem wypoczynkowym na świeżym powietrzu.

Założenie i utrzymanie ogrodu, który stanie się wizytówką całej posesji, wymaga jednak nie tylko wiele czasu i pracy, ale i odpowiedniego sprzętu. Dobrze dobrane narzędzia pozwolą wykonać typowe prace ogrodowe nie tylko sprawniej, bez nadmiernego wysiłku, ale i z większą satysfakcją. Jakie narzędzia i akcesoria będą potrzebne do przydomowego ogródka?

Porządkowanie terenu w ogrodzie

Przed przystąpieniem do właściwych prac ogrodowych, należy dokładnie posprzątać teren dookoła domu i w samym ogródku. Opadłe liści, gałązki, zaschnięte owoce czy zeschłe trawy należy zebrać i wyrzucić. Do tego celu przydadzą się grabie i taczka ogrodowa.

Należy też wyczyścić chodniki i podjazdy, zwłaszcza jeśli w trakcie zimy były posypywane solą i piaskiem. Po ich zamieceniu warto je również dokładnie umyć, do czego idealnie nada się akumulatorowa myjka ciśnieniowa, jak np. Greenworks GDC60. Tego typu urządzenie sprawdzi się równie dobrze do wyczyszczenia altanki czy ogrodowych mebli.

Narzędzia ogrodowe DeWALT

 

Zakładanie i pielęgnacja trawnika

Nawet najpiękniejsze rośliny w ogrodzie nie spełnią swojej roli, jeśli otaczający je trawnik będzie zaniedbany. Przede wszystkim powinien być równo przycięty i intensywnie zielony. Jak o to zadbać? Kiedy i jaką zasiać trawę, aby móc cieszyć się jej pięknym wyglądem?

Optymalnym terminem zakładania trawnika jest wiosna (kwiecień, maj) lub początek jesieni (wrzesień, październik). Można go zakładać z siewu sposób ten jest bardziej pracochłonny, ale tańszy lub z rolki – efekt jest natychmiastowy, ale i koszty są wyższe.

Estetyczny wygląd trawy zależy między innymi od wybrania odpowiednich nasion, a dobiera się je do specyfiki ogrodu. Wyróżnia się np. trawy do miejsc nasłonecznionych lub zacienionych, trawy sportowe (do miejsc często uczęszczanych), trawy regeneracyjne czy wolnorosnące.

Co do pielęgnacji trawnika, to w pierwszej kolejności należy wygrabić z niego zgniłe liście, gałęzie i inne nieczystości. Bardzo pomocna w tym zadaniu będzie dmuchawa ogrodowa, taka jak Dewalt DCM562 lub odkurzacz ogrodowy, np. Black & Decker GW3030.

Po uprzątnięciu trawnika, można zabrać się za jedną z najważniejszych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, czyli koszenie trawy. Regularne koszenie trawnika nie tylko wypływa na jego wygląd, ale i sprzyja wzrostowi i krzewieniu się trawy oraz ogranicza rozwój chwastów. Jakie urządzenie wybrać?

Optymalnym rozwiązaniem będzie kosiarka akumulatorowa typu Dewalt DCMW564, która jest niezwykle kompaktowa i bardzo wygodna w użytkowaniu. W przypadku bardzo nierównego terenu, pełnego górek i wyrw, warto zwrócić uwagę na podkaszarkę, np. Dewalt DCM561.

Narzędzia ogrodowe Black & Decker

Pielęgnacja drzew i krzewów

O rosnącą w ogrodzie roślinność, w tym drzewa i krzewy, należy dbać systematycznie. Najważniejszym elementem w pielęgnacji drzew i krzewów jest ich cięcie, dzięki któremu lepiej rosną, ładniej kwitną i dobrze owocują. W zależności od wieku i stanu zdrowotnego, wyróżniamy między innymi cięcie formujące, korygujące, odmładzające czy prześwietlające.

Podstawowym rodzajem jest cięcie formujące, które w przypadku drzew pomaga utrzymać dominację przewodnika i równomierne rozmieszczenie gałęzi. Zapobiega też powstaniu rozwidleń pędów pod ostrym kątem, które sprzyjają wyłamywaniu się konarów. Cięcie to ma więc wpływ nie tylko na wygląd korony, ale i jej wytrzymałość na rozłamanie. W przypadku krzewów tego typu cięcie ma przede wszystkim zagęszczać roślinę. Umożliwia też usuwanie pędów krzyżujących się (deformujących koronę), odrostów pędowych i korzeniowych.

Cięcia korygujące wykonuje się głównie na starszych drzewach i krzewach, ukształtowanych w niewłaściwy sposób. Z kolei cięcie odmładzające polega na usuwaniu chorych i połamanych gałęzi starszych drzew i krzewów, aby pobudzić je do wytwarzania nowych pędów. Cięcie prześwietlające ma natomiast na celu rozluźnienie korony, aby do jej wnętrza dochodziło więcej światła. Niekiedy niezbędne będą także cięcia sanitarne, czyli usunięcie suchych, chorych i uszkodzonych pędów, które mogą być ogniskiem infekcji i po prostu wyglądają nieestetycznie.

Do pielęgnacji drzew i krzewów, poza narzędziami ręcznymi, takimi jak sekatory i nożyce ogrodowe, niezbędne mogą okazać się także urządzenie elektryczne. Dzięki nim prace przebiegają szybciej, sprawniej i bez nadmiernego wysiłku. Jednymi z podstawowych są nożyce do trawy i żywopłotu, jak np. Dewalt DCM563 czy Black Decker GSL700, które pozwolą bez wysiłku przycinać niewielkie żywopłoty i krzaki oraz krawędzie trawników. W przypadku konieczności dokonania radykalniejszych cięć lub usunięcia grubszych gałęzi dobrym rozwiązaniem będzie piła łańcuchowa, typu GPC1820L20 czy GKC1825L20 marki Black & Decker.

 

Skontaktuj się z nami!

+48 12 419 29 78

sklep@mensura.pl

 

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl