Dalmierze laserowe

Dalmierz laserowy NF-271 50m Dalmierz laserowy NF-271 50m
Producent: Mensura
Cena: 84,90 zł 95,00 zł
szt
zobacz więcej
  • promocja
BOSCH PLR 30 C dalmierz laserowy BOSCH PLR 30 C dalmierz laserowy
Producent: Bosch
Cena: 271,75 zł
szt
zobacz więcej
LEICA DISTO X3 Dalmierz laserowy 150m LEICA DISTO X3 Dalmierz laserowy 150m
Producent: Leica
Cena: 1 349,00 zł
szt
zobacz więcej
LEICA DISTO D510 dalmierz laserowy LEICA DISTO D510 dalmierz laserowy
Producent: Leica
Cena: 2 099,00 zł
szt
zobacz więcej

Dalmierze laserowe

Aby przeprowadzić pomiary niezbędny jest odpowiedni sprzęt – w szczególności na dużych odległościach. Jednymi z najbardziej precyzyjnych urządzeń do tego typu zadań są dalmierze laserowe. Są wygodne, proste w użyciu, szybkie, a przede wszystkim dokładne.

Sprawdzają się zwłaszcza przy pracach budowlanych, wykończeniowych i konstrukcyjnych, jednak wykorzystywane są także w wojsku, przez policję oraz w sporcie. Przydają się również w pracach domowych jako alternatywa dla taśmy mierniczej i innych przyrządów pomiarowych.

Czym jest dalmierz laserowy? Jak działa?

Dalmierze laserowe są jednymi z rodzajów dalmierzy – obok optycznych i elektromagnetycznych – które służy do określania odległości od nieprzezroczystego obiektu za pomocą promienia lasera, zwykle podczerwonego. Bardzo szybko dostarczają dokładnych pomiarów odległości, a niektóre modele także pomiarów powierzchni, objętości i kąta pochylenia.

To, co je wyróżnia, to przede wszystkim wysoka dokładność pomiaru oraz duży zasięg – dochodzący nawet do ponad tysiąca metrów – jak i krótki czas oczekiwania na wynik pomiaru. Jedną z zalet tych przyrządów pomiarowych jest również niezawodność pomiarów w trudnych warunkach terenowych.

A jak właściwe działa dalmierz laserowy? W przypadku tego typu przyrządów wiązka lasera jest wysyłana przez układ optyczny, a po odbiciu od celu rejestrowana w urządzeniu. Znając czas, jaki minął od wysłania wiązki do odbioru odbitego promienia, dalmierz oblicza dystans, jaki pokonało światło.

Dalmierze impulsowe a fazowe

Wyróżnia się dwa typy dalmierzy laserowych: impulsowe i fazowe. Ten pierwszy wysyła pojedynczy impuls, natomiast drugi emituje sygnał ciągły. Różnią się od siebie między innymi zasięgiem i dokładnością pomiaru. Dalmierze fazowe są najbardziej precyzyjne, w związku z czym sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ważna jest jak największa dokładność. Podstawową zaletą dalmierzy impulsowych jest z kolei natomiast możliwość dokonania pomiaru bezlustrowego. choć są mniej precyzyjne, to są jednak szybsze i bardziej wygodne.

Jaki dalmierz laserowy wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dalmierza laserowego? Przede wszystkim na dokładność pomiarów. W przypadku niektórych urządzeń może dochodzić nawet do 1 milimetra, jednak w przypadku większości urządzeń wynosi ona 2-3 milimetry – im mniejsza wartość, tym lepiej, jednak nie w każdym przypadku wymagana jest milimetrowa dokładność.

Jednym z podstawowych parametrów tego typu dalmierzy jest także zasięg. W przypadku większości urządzeń nie przekracza on 20-80 metrów i dla większości zastosowań jest to wystarczające. Bardziej profesjonalne modele mogą mieć zasięg od 100 do 250 metrów.

Duże znaczenie ma również jakość wykonania, obudowa (powinna być odpowiednio wyprofilowana, a często też wzmocniona), wygoda obsługi (którą zapewnia na przykład podświetlany ekran, statyw), wielkość plamki świetlnej czy dodatkowe funkcje.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

 

Skontaktuj się z nami!

+48 12 419 29 78

sklep@mensura.pl

 

więcej więcej
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl