Opcje przeglądania
Napięcie akumulatora (V)
Typ akumulatorów
Liczba akumulatorów (szt)
Silnik bezszczotkowy
Walizka
Cena
  • od
    do

Zakrętarki udarowe

Zakrętarka udarowa to funkcjonalne urządzenie do wkręcania oraz wykręcania śrub, wkrętów i nakrętek. Polecana jest przede wszystkim do odkręcania zapieczonych śrub i wkrętów. Przeznaczona jest głównie do małych oraz średnich śrub i wkrętów, z kolei do większych zalecany jest klucz udarowy, który charakteryzuje się znacznie większym momentem obrotowym.

Zakrętarki udarowe

Zakrętarki udarowe

Zakrętarki udarowe to funkcjonalne narzędzia wykorzystywane przede wszystkim na budowach i w profesjonalnych warsztatach, ale nie tylko. Coraz częściej sięgają po nie także domowi majsterkowicze. Do czego służą te urządzenia? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Czym jest zakrętarka udarowa?

Zakrętarka udarowa to stosunkowo niewielkie i praktyczne w użyciu urządzenie służące głównie do wkręcania i wykręcania śrub, wkrętów i nakrętekmałych i średnich. Im większym momentem obrotowym dysponuje urządzenie, tym z większymi wkrętami i śrubami może sobie poradzić.

Sprawdza się przede wszystkim przy odkręcaniu zapieczonych śrub i wkrętów. Za jego pomocą można także wiercić, np. w drewnie lub stali, ale potrzebne jest do tego sześciokątne wiertło. Umożliwia również wkręcanie wkrętów samogwintujących.

Jaką zakrętarkę udarową wybrać?

Podstawową kwestią podczas wyboru zakrętarki udarowej jest rodzaj zasilania. Zdecydowana większość dostępnych na rynku zakrętarek to urządzenia akumulatorowe. Największą zaletą takiego urządzenia jest mobilność, jako, że można z niego korzystać w dowolnym miejscu – nie wymaga bowiem dostępu do energii elektrycznej.

W przypadku zakrętarki udarowej najważniejszym parametrem jest moment obrotowy, który w tego typu urządzeniach wynosi zazwyczaj nie więcej niż 250 Nm. Im większy moment obrotowy, tym z większymi śrubami, nakrętkami i wkrętami można pracować. Parametr ten jest szczególnie istotny dla profesjonalistów, jednak do domowych zastosowań lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie o mniejszym momencie obrotowym.

Innym ważnym parametrem jest prędkość obrotowa. Większa prędkość pomaga w szybszym wkręceniu czy wykręceniu śrub i wkrętów, jednak moment obrotowy ma większe znaczenie w praktyce. Warto również zwrócić uwagę na częstotliwość udaru, zwłaszcza szukając urządzenia do cięższych prac. Istotna jest ponadto możliwość regulacji momentu obrotowego. Ograniczenie mocy urządzenia pozwala uniknąć np. zerwania i ukręcenia śrub.

Zakrętarka udarowa a klucz udarowy

Zakrętarki udarowe i klucze udarowe to urządzenia często do siebie porównywane. Czym właściwie się różnią? Przede wszystkim gabarytami, momentem obrotowym oraz typem mocowania.

Zakrętarki udarowe to urządzenia o stosunkowo niewielkich wymiarach. Odróżnia je to od kluczy udarowych, które są zauważalnie większe i cięższe. Jeśli chodzi o typ mocowania, to zakrętarki udarowe posiadają uchwyt sześciokątny 1/4" (6.35mm), natomiast klucze udarowe uchwyt kwadratowy 1/2", 5/8" lub 3/4".

W przypadku parametrów, największą różnicę między tymi urządzeniami widać w momencie obrotowym. Klucze udarowe cechują się wysokim momentem obrotowym dochodzącym nawet do 1000 Nm, z kolei zakrętarki udarowe maksymalnie do 250 Nm. Do dużych wkrętów i śrub zalecany jest więc klucz udarowy, a do małych i średnich zakrętarka udarowa.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl