Tarcze do elektronarzędzi znajdują swoje zastosowane w wielu funkcjach, w tym cięcie czy szlifowanie. Są one dostępne w różnych rozmiarach, materiałach i twardościach materiałów, z których są wykonane. Rodzaj materiału wykonania i jego twardość, powinniśmy wybierać z uwzględnieniem jej przeznaczenia oraz charakteru wykonywanej pracy. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów tarcz, w zależności od ich zastosowania, w tym tarcz zębatych, tarcz szlifujących, tarcz do cięcia i tarcz do wiercenia.

Tarcze

BOSCH Tarcza pilarska Construct Wood 450x30mm BOSCH Tarcza pilarska Construct Wood 450x30mm
Producent: Bosch
Cena:

289,00 zł

zobacz więcej

Tarcze pilarskie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń do cięcia przeróżnych materiałów, a jeszcze więcej typów tarcz pilarskich do nich. Jaką tarczę wybrać? To zależy przede wszystkim od rodzaju sprzętu oraz materiału, do jakiego ma być wykorzystywana.

Rodzaje tarcz

Ze względu na rodzaj urządzenia wyróżniamy tarcze pilarskie (zwanych też piłami tarczowymi) do ręcznych pilarek tarczowych, pilarek stołowych, ukośnic, pilarek wielofunkcyjnych i innych, a także do szlifierek kątowych.

W zależności od rodzaju materiału wyróżnia się tarcze pilarskie do:

  • drewna – w tym tarcze do twardego i miękkiego drewna, drewna z gwoździami czy drewna konstrukcyjnego (z zaprawą i gwoździami),

  • materiałów drewnopochodnych – np. do płyt pilśniowych, wiórowych, płyt powlekanych tworzywem sztucznym, laminatu,

  • metalu – choćby do aluminium, stali, stali nierdzewnej czy materiałów nieżelaznych

  • tworzyw sztucznych,

  • materiałów budowlanych – betonu, betonu zbrojonego, gazobetonu, cegieł, twardego i miękkiego kamienia,

  • płytek ceramicznych.

Z kolei ze względu na rodzaj tarczy można podzielić je na tnące, ścierne czy polerskie, czyli tarcze do cięcia lub szlifowania.

Jaką tarczę wybrać?

Wybierając tarczę pilarską należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej przeznaczenie, czyli do cięcia jakich materiałów się nadaje. Do przecinania drewna wystarczy zwykła tarcza wykonana ze stali lub z korpusem ze stali, a zębami z węglików spiekanych. Natomiast do cięcia najtrudniejszych materiałów, takich jak np. beton zbrojony, stal nierdzewna czy ceramika najlepiej użyć tarcz diamentowych lub wykonanych ze stali z nasypem diamentowym. Można również spotkać tarcze z węglika krzemu lub elektrokorundu czy zwykłego korundu.

Jeśli chodzi o podstawowe parametry tarcz pilarskich – które decydują o postępie prac, jakości cięcia i okresie eksploatacji – przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

  • średnicę tarczy (średnicę zewnętrzną) – parametr ten określa nominalną średnicę tarczy odpowiednią dla danej pilarki. standardowe tarcze mają na ogół średnicę od ok. 115 do 300 mm, a bardziej profesjonalne mogą mieć nawet 450-900 mm. to, jaka będzie odpowiednia zależy oczywiście od posiadanej pilarki oraz materiałów, do cięcia których będzie wykorzystywana (np. do obróbki miękkich materiałów sprawdzą się małe tarcze).

  • średnicę otworu (średnicę wewnętrzną) – jest to średnica otworu utrzymującego tarczę w maszynie. wybierając tarczę należy więc dopasować średnicę jej otworu do przecinarki.

  • liczbę, geometrię i kąt zębów – jakość i szybkość cięcia tarczy są zasadniczo uzależnione od liczby i kształtu jej zębów. te o małej liczbie zębów i dodatnim kącie nachylenia są bardziej odpowiednie do szybkich, prostych cięć, a te o dużej liczbie zębów i ujemnym kącie nachylenia do precyzyjnych cięć w wymagających materiałach.

  • grubość tarczy i szerokość cięcia – grubość tarczy oznacza grubość jej korpusu, natomiast szerokość cięcia zależy od szerokości zębów.

  • linie przeciwwstrząsowe – zapobiegają one wibracjom tarczy i zabezpieczają wyjątkowo precyzyjne cięcia oraz efektywną redukcję hałasów.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl