Tarcze diamentowe

Tarcze diamentowe są przeznaczone i przystosowane do pracy w szczególności w ceramice, gresie, glazurze, porcelanie, klinkierze, marmurze, szkle, a także betonie, czyli w materiałach, z którymi zwykłe tarcze nie dadzą sobie rady. Pokryte są diamentowym nasypem, dzięki czemu możemy uzyskać niezwykłą gładkość przecinanych krawędzi. Dodatkowo tarcze te są wyjątkowo odporne na zginanie, dzięki czemu oprócz cięcia prostego możliwe jest także cięcie pod kątem. 

Tarcze diamentowe

Tarcza diamentowa – czym jest?

Tarcza diamentowa zazwyczaj konstruowana jest z wykorzystaniem stali lub stopu metali lekkich. Jej brzegi są następnie pokrywane syntetycznym diamentem w postaci sproszkowanej, który łączy się z metalowym spoiwem. Kolejnym krokiem jest zgrzanie diamentowego pyłu z metalową powierzchnią lub jego przylutowanie do niej, co nadaje tarczy dodatkową wytrzymałość i ochronę przed ścieraniem.

Podział tarcz diamentowych

Podział tarcz diamentowych obejmuje następujące rodzaje:

  • Tarcze segmentowe ze szczelinami: posiadają segmenty i specjalne nacięcia, co sprawia, że są bardziej stabilne podczas cięcia. Nadają się do obróbki materiałów takich jak dachówka, miękka cegła czy lekki beton;
  • Tarcze segmentowe bez szczelin: zwane tarczami turbo, uznawane za najbardziej uniwersalne. Układ ostrzy w segmentach pozwala na cięcie niemal każdego materiału, nawet tego o wysokiej kruchości;
  • Tarcze z bieżnią ciągłą: diamentowe pokrycie jest nakładane bez przerw, bez ząbków. Nadają się do obróbki twardych i kruchych materiałów, takich jak glazura, gres czy kamień.

Tarcza diamentowa a metoda cięcia

Podział tarcz szlifierskich diamentowych można także dokonać ze względu na ich sposób działania. Klasyfikuje się je jako:

  • Tarcze do cięcia na sucho: używając takich akcesoriów, należy robić krótkie przerwy (około dwóch minut), aby umożliwić schłodzenie. Przy intensywnym użytkowaniu istnieje ryzyko uszkodzenia tarczy, dlatego powinna być wykonana z twardszego materiału;
  • Tarcze do cięcia na mokro: narzędzie jest chłodzone cieczą podczas cięcia, co zapobiega przegrzewaniu. Pozwala to na dłuższą pracę bez konieczności robienia przerw, eliminując ryzyko wysokiej temperatury generowanej podczas obróbki. Jeśli zaczęliśmy cięcie na sucho, powinniśmy je również zakończyć w ten sam sposób, ponieważ aplikacja cieczy w trakcie obróbki może uszkodzić nie tylko podłoże, ale także same narzędzie.

Tarcza diamentowa – jaką wybrać?

Oprócz rodzaju tarczy i materiału, do którego jest przeznaczona, należy zwrócić uwagę na prędkość pracy oraz to, czy tarcza może być używana tylko na sucho czy też na mokro. Istotna jest również prędkość skrawania, uzależniona od rodzaju materiału. Rozmiar (średnica) tarczy także ma znaczenie, wahając się od 40 mm do nawet 900 mm, dostosowując się do urządzenia i bloku materiału do przecięcia, podobnie jak średnica otworu montażowego. Ostatecznie, grubość tarczy również powinna być dopasowana do rodzaju materiału.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl