Szlifierki

Szlifowanie drewna, metalu i innych materiałów wymaga odpowiedniego sprzętu. O ile do obróbki niektórych elementów wystarczą materiały ścierne, to w wielu przypadkach konieczne będzie zastosowanie szlifierki. Jakiej? W zależności od charakteru prac i obrabianego materiału może to być szlifierka oscylacyjna, mimośrodkowa, kątowa, wielofunkcyjna czy do gipsu.

Szlifierki

Szlifierki

Szlifowanie drewna, metalu czy też innego materiału wymaga użycia odpowiednich narzędzi, przeznaczonych do tego typu zadań. W zależności od wielkości, kształtu i powierzchni obrabianego elementu może być wskazana praca z ręcznymi materiałami ściernymi lub elektrycznymi szlifierkami.

Czym jest szlifierka? Jest to rodzaj obrabiarki przeznaczonej przede wszystkim do wykańczania utwardzonych powierzchni – przedmiotów lub ich części – uprzednio obrobionych innymi metodami. Jaką szlifierkę wybrać do szlifowania drewna, a jaką do metalu? O czym należy pamiętać podczas ich wyboru?

Rodzaje szlifierek

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szlifierek o różnym przeznaczaniu. W zależności od sposobu wykonywania obróbki dzieli się je na szlifierki mimośrodkowe, oscylacyjne, taśmowe, kątowe, wielofunkcyjne i specjalne – jak szlifierki do gipsu typu "żyrafa". Wybór odpowiedniej szlifierki zależy od rodzaju pracy, do której będzie wykorzystywana, a także od specyfiki obrabianego przedmiotu, czyli jego kształtu, wielkości i rodzaju powłoki.

Szlifierka taśmowa – przeznaczona jest głównie do szlifowania dużych i płaskich powierzchni, głównie obróbki litego drewna, płyt lakierowanych oraz pokrytych okleiną. Charakteryzuje się największą wydajnością spośród szlifierek, dzięki czemu umożliwia obróbkę dużych powierzchni w krótkim czasie, gwarantując przy tym doskonałe efekty. Z tego też względu jest najczęściej używana w zakładach i warsztatach, rzadziej w gospodarstwach domowych.

Szlifierka mimośrodowa – jest narzędziem zdecydowanie bardziej uniwersalnym, stosowanym do większości prac, w szczególności podczas szlifowania niewielkich, płaskich powierzchni drewnianych, a dzięki elastycznemu talerzowi szlifierskiemu także powierzchni wypukłych i wklęsłych. Nadaje się również do szlifowania powierzchni metalowych, a po zamontowaniu tarczy polerskiej też do polerowania. Jest idealna do obróbki i renowacji mebli, czyszczenia drewna i zdzierania farby.

Szlifierka oscylacyjna – ma podobne zastosowanie, jak szlifierka mimośrodkowa i służy głównie do szlifowania płaskich i równych powierzchni lub delikatnie zaokrąglonych. W odróżnieniu od tej drugiej wyposażona jest jednak w prostokątną stopę, dzięki czemu pozwala także na obróbkę narożników. Jest idealna do obróbki drewnianych przedmiotów, m.in. mebli, blatów i drzwi.

Szlifierka oscylacyjna typu „delta” – jest to odmiana szlifierki oscylacyjnej, a tym, co ją odróżnia jest trójkątna stopa, kształtem przypominająca literę delta. Ze względu na niewielkie rozmiary stopy, przeznaczona jest głównie do szlifowania niedużych powierzchni. Idealnie sprawdza się do szlifowania w narożnikach i w innych, trudno dostępnych miejscach, niedostępnych dla większości szlifierek. Wykorzystywana jest przede wszystkim przez majsterkowiczów, modelarzy itp.

Szlifierka kątowa – jest najbardziej popularna i najczęściej stosowana ze wszystkich rodzajów szlifierek, zwłaszcza w pracach remontowo-budowlanych, zarówno przez profesjonalistów, jak i majsterkowiczów. Wyposażona w odpowiednie tarcze, może być używana do szlifowania i przecinania metalu, betonu, kamienia, murów i innych twardych materiałów, a także drewna i nie tylko.

Jaką szlifierkę wybrać?

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając szlifierkę? W przypadku szlifierki taśmowej m.in. na prędkość przesuwu, która może wynosić od 200 do 400obr./min – im wyższa wartość, tym szybciej i dokładniej szlifowana jest powierzchnia. Istotne znaczenie ma także wymiar taśmy – im większy rozmiar, tym szybsze jest szlifowanie, ale jednocześnie mniej dokładne – jak i moc urządzenia. Do lekkich prac wystarczy silnik o mocy do 1000W, natomiast do pracy krótkotrwałej, ale pod dużym obciążeniem powyżej 1400W.

Wybierając szlifierkę mimośrodkową warto zwrócić uwagę na taki parametr, jak mimośrodowość, który ma istotny wpływ na wydajność urządzenia – im wyższa wartość, tym dokładniej pracuje. Nie bez znaczenia jest także średnica tarczy oraz liczba oscylacji. Tarcze o dużej średnicy pozwolą szybko wyszlifować duże powierzchnie, a o małej lepiej sprawdzą się do pracy w trudno dostępnych miejscach. Jeśli chodzi o liczbę oscylacji, to im jest wyższa, tym dokładniej pracuje urządzenie.

W przypadku szlifierki oscylacyjnej, podobnie, jak w mimośrodkowej, duże znacznie przy wyborze ma liczba oscylacji. Innym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest wymiar stopy. Urządzenie o większej stopie szybciej obrobi dużą powierzchnię, jednak przy małej powierzchni lepszym rozwiązaniem będzie mniejsza stopa, która pozwoli na bardziej precyzyjne szlifowanie, zwłaszcza trudniej dostępnych miejsc.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl