Odzież robocza i ochronna. Jaką wybrać?

Odzież robocza i ochronna, nazywana często także odzieżą BHP, to jedne z podstawowych elementów mających zapewnić pracownikom bezpieczne, higieniczne i komfortowe warunki pracy. Dlatego też dobór odpowiedniej odzieży jest niemal równie ważny, co wybór narzędzi do pracy. Jaką jednak odzież wybrać dla pracowników? Czym różni się odzież robocza od ochronnej dowiesz się w kolejnym akapicie.

Odzież robocza / BHP

Odzież robocza a ochronna

Pojęcia „odzież robocza” i „odzież ochronna” często używane są zamiennie, jednak w rzeczywistości ich znaczenie jest bardzo różne. To, co je różni to przede wszystkim funkcja, jaką mają pełnić.

Odzież robocza to wyposażenie, którego celem jest przede wszystkim zabezpieczenie osobistego ubrania pracownika przed ewentualnym pobrudzeniem, uszkodzeniem lub zniszczeniem w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, jak i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi.

Zadaniem odzieży ochronnej jest natomiast zabezpieczenie pracownika przed występującymi w środowisku pracy różnego rodzaju zagrożeniami dla jego zdrowia a nawet życia, na przykład chemicznymi, termicznymi czy mechanicznymi. W odróżnieniu od odzieży roboczej powinna mieć odpowiednie certyfikaty, potwierdzające, że zapewnia odpowiednią ochronę przed określonym zagrożeniem.

Jak wybrać odzież roboczą i ochronną?

Najważniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wyboru odzieży roboczej są jej właściwości użytkowe oraz dopasowanie do stanowiska pracy. Istotnym elementem takiej odzieży jest także jakość wykonania oraz materiał, z jakiego została wykonana.

Bardzo ważny jest również komfort pracy, dlatego też odzież dla pracowników powinna być dobrze dopasowana. Rękawy nie mogą być zbyt wąskie i krótkie, aby nie utrudniały wykonywania ruchów; kołnierze zbyt wysokie, aby nie ograniczały ruchów szyi; a spodnie zbyt obcisłe, aby nie uciskały podczas siedzenia czy pracy w niestandardowych pozycjach.

Tak zwana odzież BHP powinna być również wyposażona w elementy odblaskowe, wszyte w spodnie, bluzy, kurtki czy kombinezony. Jest to szczególnie istotne na stanowiskach, gdzie występuje zagrożenie w postaci uderzenia lub potrącenia przez poruszające się środki transportu (samochody czy wózki widłowe) lub podczas wykonywania czynności w porze nocnej. Dzięki elementom odblaskowym pracownicy będą lepiej widoczni, a tym samym mniej narażeni na wypadki.

W skład odzieży roboczej najczęściej wchodzą spodnie (do pasa lub ogrodniczki), bluzy lub koszule, koszulki z krótkim bądź długim rękawem, odpowiednie obuwie (półbuty czy trzewiki), kurtki przeciwdeszczowe lub ocieplane, kamizelki, czapki i rękawiczki.

W przypadku odzieży ochronnej najważniejszą kwestią jest natomiast dopasowanie do charakterystyki występujących na danym stanowisku pracy zagrożeń. Dlatego też odzież ochronna powinna być nie tylko trwała i wygodna, ale i chronić przed urazami, skaleczeniami, szkodliwymi substancjami chemicznymi i biologicznymi czy innymi zagrożeniami.

Do odzieży ochronnej, poza spełniającymi odpowiednie wymagania butami, spodniami czy bluzami należy zaliczyć także wyposażenie, którego celem jest zabezpieczenie pracownika przed konkretnymi różnymi zagrożeniami, czyli na przykład kaski, okulary, ochraniacze, maski przeciwpyłowe, przyłbice czy rękawice.

Warto dodać, że źle dobrana odzież robocza może być źródłem uciążliwości fizycznych, a w przypadku odzieży ochronnej także prowadzić do powstawania sytuacji niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu lub życiu pracownika.

Jaki materiał na odzież roboczą?

Jeśli chodzi o materiał, to w środowiskach suchych oraz ciepłych dobrym wyborem będzie włókno naturalne, a konkretnie bawełna, która jest nie tylko lekka, ale i dobrze przepuszcza powietrze. Odzież robocza wykonana z tego materiału nie będzie jednak nadawała się do prac w miejscach wilgotnych lub podczas zmiennych warunków atmosferycznych.

Szukając odzieży bardziej wytrzymałej i łatwiejszej w pielęgnacji, warto z kolei rozważyć włókno syntetyczne, takie jak poliester lub poliamid. Odzież w części lub całości wykonana z tych materiałów jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie.

Jeśli ważna jest swoboda ruchów pracownika, to powinna się sprawdzić odzież z elastanu lub akrylu. Włókna te są bardziej rozciągliwe i sprężyste, a przy tym zachowują odpowiednią miękkość. Obecnie najpopularniejsze są jednak mieszanki bawełniano-poliestrowe i bawełniano-poliamidowe.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl