Co to jest pilarka?

Pilarka to elektronarzędzie służące do przecinania różnego rodzaju materiałów: drewna, metalu, płyt gipsowo-kartonowych, tworzyw sztucznych.

 

Podział pilarek ze względu na budowę oraz zastosowanie

  • Piła Alligator - przeznaczona do cięcia twardych materiałów: drewna konstrukcyjnego, Porothermu klasy 12, czy Porothermu klasy 20 
  • Piła tarczowa - posiada ostrze w formie zębatego dysku, używana do cięcia podłużnego lub poprzecznego
  • Pilarka ukośnica - tarcza z napędem mocowana jest na uchylnym ramieniu nad blatem roboczym, jest przystosowana do cięcia pod kątem
  • Piła szablasta - posiadająca krótki, zbieżny brzeszczot łukowato wygięty przypominający wyglądem szablę lub prosty mocowany w jednym punkcie, poruszający się ruchem posuwisto-zwrotnym – do przerzynania poprzecznego.
  • Pilarka stołowa - w tym modelu tarcza wystaje ponad blat roboczy, wykorzystywana jest głównie do cięcia podłużnego

Pilarki elektryczne

Pilarki elektryczne

Pilarki elektryczne to urządzenia o rozmaitym zastosowaniu, służące do cięcia różnego rodzaju materiałów, takich jak drewno, metal, kamień, tworzywa sztuczne, czy gazobeton. Wykorzystywane są na placach budowy, oraz podczas prac remontowych i wykończeniowych, a także przy pracach ogrodowych czy drobnych naprawach. Jakie rodzaje pilarek wyróżniamy? Do czego służą?

Rodzaje pilarek

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pilarek elektrycznych. Do najpopularniejszych należą pilarki tarczowe, szablaste (szablowe), ukosowe (ukośnice) i stołowe, a także Alligator. Do pilarek zalicza się także wyrzynarki i piły łańcuchowe. Każda z nich ma swoje konkretne zastosowanie. Wszystkie pilarki elektryczne można także podzielić ze względu na rodzaj zasilania: na sieciowe i akumulatorowe – piły łańcuchowe dodatkowo także na spalinowe.

Urządzenia sieciowe zasilane są prądem z sieci elektrycznej, w związku z czym wymagają podłączenia za pomocą kabla do gniazdka, co niestety ogranicza zasięg prac. Rozwiązaniem są bezprzewodowe pilarki akumulatorowe, wyposażone w wydajne akumulatory. Są mobilne, łatwe w obsłudze i można ich używać wszędzie. Niemniej jednak czas ich pracy jest ograniczony, w przeciwieństwie do urządzeń sieciowych.

Pilarka tarczowa

Pilarka tarczowa to urządzenie, w którym elementem tnącym, jak sama nazwa wskazuje, jest tarcza tnąca. Stosuje się ją głównie do cięcia drewna i materiałów drewnopodobnych, ale także metali i tworzyw sztucznych – do każdego materiału wykorzystuje się dedykowane tarcze. Efektywność cięcia w tego typu urządzeniach zależy od kilku czynników, głównie mocy i ilości obrotów. Im mocniejsza pilarka, tym grubszy i twardszy materiał jest w stanie przeciąć. Do równego cięcia dłuższych materiałów przydaje się prowadnica lub inaczej szyna.

Pilarka szablasta

W pilarce szablastej, nazywanej także pilarką szablową, a potocznie lisim ogonem, elementem tnącym jest brzeszczot, wprawiany przez silnik w posuwisto-zwrotny ruch. To od brzeszczotu zależy, jaki materiał można ciąć za pomocą pilarki. Na rynku można znaleźć brzeszczoty do drewna, metalu, plastiku, a nawet materiałów izolacyjnych i cegieł. Jest to urządzenie bardzo uniwersalne, sprawdzające się do wykonywania gładkich, szybkich i precyzyjnych cięć.

Pilarka ukosowa

Pilarki ukosowe, zwane również ukośnicami, to bardzo precyzyjne urządzenia służące do obróbki długich elementów z drewna, metalu lub plastiku. Przydają się do cięcia paneli, desek i parkietu, pomogą też precyzyjnie wykonać półki. Można na nich ustawić parametry cięcia, np. kąt, co umożliwia cięcie pod ukosem (stąd nazwa urządzenia). Warto wybrać wersję z posuwem, co zwiększa długość cięcia, a tym samym możliwości urządzenia. Podobnie, jak w przypadku pilarki tarczowej, elementem tnącym jest tutaj tarcza.

Pilarka stołowa

Pilarka stołowa, inaczej krajzega, trajzega lub curkulatka, to urządzenie składające się z podstawy, którą jest stół, silnika znajdującego się pod stołem oraz tarczy wysuwanej z blatu. Na rynku dostępne są zarówno większe, stacjonarne pilarki oraz mniejsze, przenośne. Ze względu na duże rozmiary wykorzystywane są głównie w warsztatach i garażach. Przeznaczone są głównie do cięcia dużych kawałków materiałów, ale można za ich pomocą ciąć także drobne elementy. Możliwości pilarek stołowych są ogromne. Nadają się do robienia półek, cięcia belek, blatów czy frontów meblowych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl