Opcje przeglądania

Strug elektryczny

Strug elektryczny to elektronarzędzie do obrabiania materiału skrawaniem płaszczyzn. Strugarki różnią się od siebie budową ze względu na rodzaj obrabianego materiału, wyróżniamy: strugarkę do metalu oraz strugarkę do drewna. Strugarki do drewna dzielą się na strugarki do płaszczyzn i do strugania kształtowego. Najpopularniejszym rodzajem strugarek jest strugarka grubościowa, dzięki której można nadać struganym deskom określoną grubość. Za pomocą grubościówki można obrabiać jednocześnie jedną, dwie lub cztery płaszczyzny.

Strugi elektryczne

Strugi elektryczne

Strug jest narzędziem, bez którego trudno się obejść w każdym, profesjonalnym warsztacie stolarskim. Przydaje się także podczas domowych remontów oraz różnego rodzaju projektów hobbystycznych. Poza tradycyjnym strugiem ręcznym na rynku dostępny jest również strug elektryczny. Czym różni się od ręcznego? Jak dobrać strug elektryczny, by dobrze służył w pracach stolarskich?

Strug elektryczny – czym jest?

Strug elektryczny, podobnie jak ręczny, służy do obróbki drewna poprzez skrawanie i stosowany jest m.in. do wyrównywania płaszczyzn i krawędzi, oraz wykonywania wrębów i wpustów. W odróżnieniu od strugu ręcznego wyposażony jest jednak w silnik i napędzany prądem. Posiada dwie prowadnice: równoległą – służącą do wykonywania żłobień – oraz boczną – pozwalającą na wychylenie i struganie pod kątem 45 stopni.

Przeznaczony jest przede wszystkim do częstej i regularnej pracy z drewnem, zwłaszcza twardym, do obróbki dużych i płaskich powierzchni, takich jak deski czy blaty. Jego największą zaletą jest szybkość postępującej pracy. Jako, że łatwiej wyrównuje powierzchnię, a praca z nim przebiega szybciej i sprawniej, to w dużej mierze wyparł swoje tradycyjne odpowiedniki. Strugi ręczne są obecnie stosowane głównie w meblarstwie artystycznym i przy renowacji zabytkowych mebli.

Jaki strug elektryczny wybrać?

W przypadku struga elektrycznego, najważniejszymi parametrami – od których w dużym stopniu zależy efektywność pracymoc urządzenia i jego prędkość obrotowa. Im wyższa moc i prędkość obrotowa, tym skrawanie jest szybsze, a urządzenie może poradzić sobie z bardziej twardym drewnem.

Popularne modele mają na ogół moc od 500 W do 900 W i prędkość obrotową w przedziale 15000 - 18000 obr./min. Na rynku można znaleźć także strugi o znacznie większej mocy, do 2000 W, przeznaczone do bardziej profesjonalnych zadań, podczas których muszą znosić większe obciążenia i pracować w znacznie trudniejszych warunkach.

Z parametrów istotny jest także jak najszerszy zakres regulacji głębokości strugania, oraz szerokość głowicy urządzenia, czyli szerokość strugania, wpływająca na to, jak dużą powierzchnię drewna można obrobić za jednym pociągnięciem.

Strugi elektryczne mogą posiadać także różne udogodnienia, takie jak np. możliwość podłączenia odkurzacza przemysłowego, który pozwoli odprowadzić wióry, pomagając tym samym w zachowaniu czystości w miejscu pracy.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl