Lasery krzyżowe

Lasery krzyżowe wykorzystywane są do wyznaczania linii pionowych i poziomych, a także kątów prostych. Znacznie ułatwiają prace budowlane, remontowe i wykończeniowe. Mogą emitować 2 wiązki lasera (czerwone, zielone lub niebieskie), a bardziej zaawansowane urządzenia 3 lub nawet 4 – takie lasery nazywane są 3D i 4D. To urządzenia bardziej funkcjonalne, precyzyjne i nowocześniejsze od poziomic laserowych.

Lasery krzyżowe

Lasery krzyżowe – czym są?

Narzędzia pomiarowe, takie jak np. poziomice, wykorzystywane są podczas niemal wszystkich prac budowlanych, remontowych czy montażowych. Klasyczne narzędzia pomiarowe wypierane są jednak przez nowocześniejsze i znacznie dokładniejsze urządzenia laserowe. Jednymi z najbardziej precyzyjnych i funkcjonalnych są poziomice laserowe, których odmianą są lasery krzyżowe. Czym są i jak działają te urządzenia? Jak wybrać odpowiedni laser krzyżowy?

Czym jest laser krzyżowy?

Laser krzyżowy to instrument pomiarowy wykorzystywany do wyznaczania linii pionowych i poziomych, a także kątów prostych. Emituje on 2 wiązki lasera czerwone, zielone lub niebieskie (w zależności od modelu) – a mianowicie wiązkę poziomą i pionową, które przecinają się pod kątem prostym. Wiązki te są dobrze widoczne gołym okiem, dzięki czemu znacznie ułatwiają prace budowlane, remontowe czy wykończeniowe.

Na rynku dostępne są także bardziej zaawansowane urządzenia, nazywane 3D i 4D, które emitują jednocześnie odpowiednio 3 i 4 wiązki, np. 2 w pionie i 1 w poziomie, czy 2 w pionie i 2 w poziomie. Dla porównania, zwykła poziomica laserowa emituje tylko 1 wiązkę. W porównaniu do poziomy laserowej, laser krzyżowy jest urządzeniem bardziej funkcjonalnym, mającym więcej zastosowań.

Laser krzyżowy czerwony a zielony

W laserach krzyżowych wykorzystuje się wiązki czerwone i zielone, a także niebieskie. Wiązka czerwona jest najsłabiej widoczna dla ludzkiego oka, w związku z czym urządzenia emitujące wiązki w tym kolorze nadają się tylko do pracy na niewielkich dystansach (do 10 metrów) oraz w miejscach o niedużym nasłonecznieniu. Najlepiej sprawdzą się do prac w pomieszczeniach, a także w temperaturach ujemnych.

Zielona wiązka jest widoczna ze znacznie większych odległości (nawet do 45 metrów), lepiej też nadają się do prac w nasłonecznionych miejscach. Lasery krzyżowe zielone więc bardziej uniwersalne, jednak także droższe, a przy ujemnych temperaturach tracą właściwości. Wiązka niebieska ma podobne właściwości, ale jest nieco wyraźniejsza i bardziej zauważalna dla oka ludzkiego.

Zastosowanie lasera krzyżowego

Laser krzyżowy stosowany jest zarówno przez profesjonalistów zajmujących się pracami remontowo-budowlanymi, jak i amatorów podczas drobnych prac wykończeniowych.

Wykorzystywany jest przede wszystkim podczas układania płytek, glazury i terakoty oraz nakładania tapet, a także malowania ścian, montażu półek i szafek, kaloryferów, gniazdek elektrycznych, wieszania obrazów i ramek ze zdjęciami, montażu podwieszanego sufitu, jak i wielu innych zadań.

Jaki laser krzyżowy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele laserów krzyżowych o różnym przeznaczeniu i parametrach. Jaki będzie najbardziej odpowiedni? Do domowych zastosowań, jak np. montaż mebli, w zupełności powinien wystarczyć najprostszy model z czerwoną wiązką.

Jeśli jednak urządzenie ma być wykorzystywane do wielu różnych prac budowlanych, przeprowadzanych w rozmaitych warunkach, warto wybrać bardziej zaawansowany laser, emitujący zieloną lub niebieską wiązkę. Powinien być także wyposażony w odbiornik laserowy – ułatwia pracę na zewnątrz, w świetle dziennym, gdy wiązka nie jest widoczna lub jest niewyraźna – oraz szereg funkcji dodatkowych, jak opcja samopoziomowania, czyli ustalenia stabilnej pozycji niezależnie od rodzaju podłoża.

Jeśli chodzi o parametry, to przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dokładność, wynoszącą w zależności od modelu 1-5 mm na 10 m. Do amatorskich zastosowań powinno się nadać urządzenie o dokładności 3-5 mm na 10 m, natomiast do bardziej profesjonalnych 1-2 mm na 10 m. W przypadku wielu prac duże znaczenie ma też zasięg, który może wynosić od 10 metrów (co z powodzeniem wystarczy do remontu nawet sporych pomieszczeń) do nawet 100-150 metrów (z czujnikiem).

Warto zaznaczyć, że laser krzyżowy najczęściej mocowany jest na trójnogim statywie lub tyczce.

A może laser 360 stopni?

Warto zauważyć, że zaawansowane technologicznie modele laserów krzyżowych, jak np. Nivel System CL4D-G, wyświetlają wiązkę w zakresie 360 stopni. Jest to niezwykle przydatne przy układaniu płytek, sufitów podwieszanych, instalacji elektrycznej czy hydraulicznej, jak i wielu innych zadań.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl