Opcje przeglądania

Drogomierze

Drogomierze nazywane są również kołami pomiarowymi. Służą one do pomiaru odległości w terenie. Umożliwiają szybki pomiar rzeczywistych długości z uwzględnieniem nierówności terenu. Pozwalają mierzyć odcinki po łuku. Są proste w obsłudze, a zarazem bardzo precyzyjne i dokładne. Idealnie sprawdzą się, do pomiarów drogowych i budowlanych. Wykorzystywane są przede wszystkim przez specjalistów z branży drogowej i geodetów, a także policję.

Drogomierze

Czym jest drogomierz? Jak działa?

Drogomierz to przyrząd pomiarowy, a jego konstrukcja, jak i działanie jest bardzo proste. Składa się on z uchwytu zakończonego rękojeścią i zamocowanego na nim koła o określonym obwodzie (zwykle wynoszącym 1 metr) oraz z licznika (mechanicznego lub elektronicznego). Mnożąc liczbę obrotów koła przez jego obwód obliczana jest odległość (z dokładnością decymetrową lub centymetrową), która następnie jest wyświetlana na liczniku. Należy dodać, że część modeli może obliczać odległość zarówno w przód, jak i w tył.

Drogomierz – do czego służy?

Co istotne, drogomierz mierzy rzeczywistą długość, uwzględniającą np. nierówności terenu, w związku z czym świetnie nadaje się do obliczania odległości na pofalowanym terenie. Sprawdza się także wszędzie tam, gdzie nie można zastosować dalmierza laserowego, czyli w miejscach, w których jego wiązka pomiarowa nie ma się od czego odbić, np. podczas wyznaczania odległości na drodze. Przydaje się również do wykonywania pomiaru po łuku.

Do jakich prac można wykorzystać koło pomiarowe? Przyrząd ten jest używany przede wszystkim podczas prac budowlanych, budowy / przebudowy dróg lub jej odcinków oraz pomiarów terenowych pod budowę działki i budynków przemysłowych, a także opracowywania kosztorysu instalacji elektrycznej czy wykonywania szkiców sytuacyjnych.

Jaki drogomierz wybrać?

Jednym z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę wybierając drogomierz jest dokładność pomiaru. Należy jednak zaznaczyć, że przyrząd ten nie jest przeznaczony do pomiarów z dużą dokładnością, np. milimetrową.

Niezwykle przydatny w tego typu instrumencie jest teleskopowy drążek. Dzięki niemu pomiar odległości odbywa się w naturalnej pozycji (tzn. z wyprostowanymi plecami), co znacznie poprawia komfort pracy. Powinien być także wyposażony w składany uchwyt, który ułatwia transport przyrządu.

Część modeli jest wyposażonych również w hamulce – umożliwiają one przerwanie pomiaru i kontynuowanie go na kolejnym odcinku bez zmiany odczytu – oraz w podpórki, które pozwala bez obaw puścić rękojeść.

Warto też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest drogomierz. Plastikowe konstrukcje są lżejsze od aluminiowych czy stalowych, jednak te drugie są dużo trwalsze, a przy tym umożliwiają wykonywanie dokładnych pomiarów także w trudniejszym terenie. Powierzchnia obręczy powinna być natomiast pokryta antypoślizgową okładziną, np. gumą, co pozwala na przemieszczanie się i dokonywanie dokładnych pomiarów na różnych powierzchniach.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl