Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Smarownice 

to narzędzia i elektronarzędzia, które występują cztery możliwych opcjach zasilania: ręczne, nożne, pneumatyczne i akumulatorowe. Urządzenie którym jest smarownicza umożliwiają podawanie smaru pod ciśnieniem w określone miejsca lub do trudno dostępnych elementów, takich jak stalowe zawiasy, łożyska, przeguby, łańcuchy oraz wiele innych ruchomych części.

Smarownice

Czym jest smarownica?

Smarownice można inaczej nazwać towotnicami lub tawotnicami. Smarownica do smarowania ułatwiają aplikowanie specjalnych środków smarujących w trudno dostępnych miejscach. Idealnie sprawdzi się podczas smarowania mechanizmów takich jak: łańcuchy, łożyska, sworznie oraz przeguby. Dzięki zastosowaniu smarownicy do smarowania przedłuża się żywotność mechanizmów. Użycie smarownicy z odpowiednimi smarami pozwoli znacznie zwiększyć żywotność elementów i zadba o bezawaryjną pracę urządzeń i ich elementów ruchomych. Smarownica sprawdzi się również do mechaniki pojazdowej, w rolnictwie do wykorzystania przy różnych urządzeniach jak kosiarki, podkaszarki, piły elektryczne oraz wielu innych maszyn, które wymagają odpowiedniego smarowania.   

Jak używać smarownicę?

Smarownica jest bardzo prostym urządzenie i korzystanie z niej nie powoduje problemów. Jedyna różnicą w wyniku użytkowania smarownicy będzie zależeć w jaki sposób jest zasilania, jednak mechanizm działania będzie nadal bardzo zbliżony. Wszystkie smarownice bez względy czy są ręczne, nożne, pneumatyczne,
elektryczne czy akumulatorowe muszą zostać uzupełnione specjalną masą smarującą. W przypadku ręcznych i nożnych urządzenie będzie już gotowe do pracy. Elektryczne, akumulatorowe smarownice i zasilane pneumatycznie wymagają dodatkowego źródła zasilania. Należy umieścić dysze urządzenia we wskazanym miejscu można już aplikować smar za pomocą spustu smarownicy na wybrane elementy.

Jaką smarownicę wybrać?

Podczas wybierania odpowiednie smarownicy, trzeba się zastanowić do jakiej pracy i jakiej ilości będzie nam potrzebna. Wybór będzie między profesjonalnymi smarownicami do częstej i wymagającej pracy lub smarownicami przeznaczonych do rzadszych prac amatorskich i konserwatorskich. W sprzedaży możemy natrafić na następujące modele smarownic: 

  • Ręczna:  sprawdzi się podczas mniejszej ilości zadań, które nie będą wymagały aż takiej precyzji. Zasilanie odbywa się mięśnia naszych rąk.
  • Nożna: bardzo podobna do smarowniczy ręcznej tylko zamiast rąk wykorzystamy nasze nogi.
  • Pneumatyczna: działa na zasadzie sprężonego (skompresowanego) powietrza. Siła powietrza wypycha masę do smarowania. Należy zaznaczyć że do działania smarownicy pneumatycznej niezbędny będzie kompresor. 
  • Akumulatorowa: zapewniają wysoką mobilność i ułatwiają prace w trudnodostępnych miejscach bez dostępu do prądu. Kompaktowa budowa i brak potrzeby dodatkowych akcesoriów w porównaniu z smarownicą pneumatyczną. 

W trakcie wybierania odpowiedniej smarownicy naszą uwagę powinniśmy zwrócić również na parametry takie jak: pojemność zbiornika na smar, ciśnienie, pojemność akumulatora (w przypadku smarownic akumulatorowych), waga oraz długość przewodów . Smarownice dobieramy zgodnie z przeznaczeniem  Aplikacja specjalnego smaru to proces, który do spełnienia oczekiwań względem efektywności, precyzji i ciągłości pracy potrzebuje indywidualnego i specjalistycznego podejścia.

  • Pojemność zbiornika na smar: dostępne są modele o pojemności 400ml do nawet 15l wszystko zależy od wybranego modelu. 
  • Ciśnienie: - parametr dotyczący raczej urządzeń pneumatycznych, jednak kluczowe podczas dopasowywania urządzenia do parametrów kompresora
  • Pojemność akumulatorów (smarownicach na baterie): warto sprawdzić ile wynosi czas pracy na wybranym akumulatorze jak również czas ładowania 
  • Waga: kompaktowa i lżejsza smarownica ułatwi aplikowanie smaru w trudniej dostępnych miejscach
  • Długość przewodów: zastosowanie długich przewodów / wężyków ułatwią komfortową pracy i bezproblemowe podłączenie do systemu smarowania

Jaki smar do smarownicy?

Najczęściej wybieranym, a zarazem najbardziej popularnym smarem jest smar typu ŁT43. Jest to smar litowy przeznaczony do ogólnego zastosowania o klasie konsystencji 3 (co daje średnią wartość). Smar ŁT43 przeznaczony do smarownic idealnie sprawdzi się do smarowania łożysk tocznych i ślizgowych. Smar ŁT43 jest odporny na działanie wody i działa przeciwkorozyjnie.

Smar do smarownicy należy odpowiednio dobrać w zależności do warunków w jakich będzie pracować urządzenie, elementy ruchome, łożyska i inne. Jednym z istotnych parametrów smaru jest zakres temperatur jak i warunki zewnętrzne. Ważnym parametrem smaru do smarownicy jest rodzaj zagęszczacza w smarze (litowy, wapniowy itp.) i klasa konsystencji NLGI.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl