Opcje przeglądania
Napięcie akumulatora (V)
Typ akumulatorów
Liczba akumulatorów (szt)
Pojemność akumulatora (Ah)
Silnik bezszczotkowy
Końcówka wrzeciona
Walizka
Cena
  • od
    do

Klucze udarowe

Klucze udarowe to specjalistyczne urządzenia wykorzystywane głównie w warsztatach samochodowych, ale nie tylko – znajdują zastosowanie także w domowych garażach. Służą do odkręcania dużych śrub i nakrętek lub ich przykręcania, a przede wszystkim do odkręcania kół samochodowych. W porównaniu do zakrętarek udarowych mają znacznie większy moment obrotowy.

Klucze udarowe

Klucze udarowe

Elektryczny klucz udarowy to niezastąpione urządzenie w profesjonalnych warsztatach samochodowych, jednak znajduje zastosowanie także w domowych garażach, zwłaszcza w trakcie remontu lub budowy. Jest to podstawowe elektronarzędzie. Czym właściwie jest klucz udarowy? Jaki wybrać i na co zwrócić uwagę? Wszystkiego dowiesz się z opisu poniżej.

Czym jest klucz udarowy? Do czego służy?

Klucz udarowy to urządzenie wykorzystywane głównie do odkręcania śrub lub nakrętek – lub ich przykręcania. Umożliwia m.in. odkręcenie zapieczonych śrub. Podstawowym zastosowaniem tego typu narzędzia jest odkręcanie kół samochodowych, jednak ma ono znacznie więcej zastosowań.

Klucza udarowego można także użyć podczas innych prac przy samochodzie, np. do odkręcenia elementów zawieszenia, jak i do domowych zadań, np. do odkręcenia dużej liczby śrub i nakrętek. Za jego pomocą można rozmontować ogrodzenie, altaną ogrodową, jak i inne konstrukcje. Przyda się również na placu budowy do odkręcania i przykręcania śrub, zwłaszcza dużych, choćby podczas pracy na rusztowaniu lub na wysokościach.

Klucz udarowy akumulatorowy czy pneumatyczny?

Klucze udarowe można podzielić na pneumatyczne i akumulatorowe. Te pierwsze są nieocenione w profesjonalnych warsztatach samochodowych czy zakładach wulkanizacyjnych. Najwygodniejsze, zwłaszcza w garażu i do domowych zastosowań, są jednak akumulatorowe klucze udarowe.

Największą zaletą akumulatorowego klucza udarowego jest jego mobilność. Można z niego bowiem korzystać w dowolnym miejscu – jedynym ograniczeniem jest długość pracy na jednym ładowaniu. Co więcej, jest gotowy do działania w ułamku sekundy, w przeciwieństwie do urządzenia pneumatycznego, w przypadku którego każdorazowo trzeba czekać, aż kompresor spręży powietrze.

Jaki klucz udarowy wybrać? Najważniejsze parametry

Podstawowym parametrem klucza udarowego jest moment obrotowy (podawany w Nm), który informuje o jego mocy. Akumulatorowe urządzenia mają na ogół maksymalny moment obrotowy w przedziale 200-1000Nm. Do odkręcania i przykręcania kół w samochodzie, a sporadycznie także do innych celów powinien wystarczyć klucz udarowy o momencie obrotowym 400-500Nm.

Istotna jest także możliwość regulacji momentu obrotowego, a więc siły, z jaką klucz udarowy działa na śrubę. Ograniczenie mocy urządzenia pozwala uniknąć uszkodzenia bardziej delikatnych połączeń.

Innym ważnym parametrem jest prędkość obrotowa – wysoka pomaga w szybkim odkręceniu śrub, jednak moment obrotowy ma większe znaczenie w praktyce. Warto również zwrócić uwagę na liczbę uderzeń udaru – większa umożliwia zastosowanie urządzenia do cięższych prac.

Jeśli chodzi o silnik, to wybrać model z silnikiem bezszczotkowym, który można uznać za niezbędny przy zastosowaniu profesjonalnym. Do domowych zastosowań powinno jednak wystarczyć urządzenie z silnikiem szczotkowym.

Jako, że klucza udarowego używa się najczęściej w połączeniu z końcówkami nasadowymi, to przy jego zakupie warto również pomyśleć o odpowiednich kluczach.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl