Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Dłuta

Są to narzędzia ręczne używane głównie w rzemiośle. Dzięki dłutom możemy odłupywać delikatnie fragmenty drewna, kamienia czy cegły w celu wyprofilowania odpowiednio krawędzi. Dłuta służą w celach wyburzeniowych lub rzeźbiarskich. Są to niezbędne narzędzia ręczne i bardzo przydatne w warsztacie u każdego rzemieślnika.

Dłuta ręczne

DEWALT DWHT0-16063 Zestaw dłut do drewna 4szt. DEWALT DWHT0-16063 Zestaw dłut do drewna 4szt.
Producent: DeWalt
Cena:

176,21 zł

zobacz więcej
DEWALT DWHT0-16148 Zestaw 3 dłut do drewna DEWALT DWHT0-16148 Zestaw 3 dłut do drewna
Producent: DeWalt
Cena:

123,90 zł

zobacz więcej
IRWIN Zestaw dłut Marples MS750 13-25mm 3szt. IRWIN Zestaw dłut Marples MS750 13-25mm 3szt.
Producent: Irwin
Cena:

197,09 zł

zobacz więcej

Do czego służą dłuta?

Dłuto to narzędzie używane do obróbki drewna przez snycerzy, rzeźbiarzy, stolarzy i drzeworytników. Odpowiedniej konstrukcji dłuta, zwane też przecinakami, używane są również do obróbki kamienia czy marmuru przez kamieniarzy i rzeźbiarzy, a także w pracach budowlanych, np. wykończeniowych lub rozbiórkowych.

Warto nadmienić, że dłuta, którymi posługujemy się do dzisiaj, są jednymi z najstarszych narzędzi do obróbki materiału jakie znamy od stuleci. Do dzisiaj są wykorzystywane w wielu branżach i usługach, w ten sam sposób co wiele lat temu. Doczekały się również nowych odmian oraz zastosowań.

Jak wybrać odpowiednie dłuto?

Jeśli potrzebujesz dłuta do pracy w drewnie niezwykle przydatnym, jeśli nie niezbędnym narzędziem podczas obróbki tego materiału okaże się dłuto. Przed zakupem zwróć uwagę na twardość stali zostało wykonane to dłuto do drewna. Kolejnym elementem, na którą warto zwrócić uwagę, to sposób wykonania rękojeści. Najczęściej jest ona drewniana lub z specjalnego tworzywa sztucznego. Oprócz materiału z którego jest wykonana rękojeść istotne jest również, czy dobrze leży w dłoni. Praca z dłutem jest bowiem czasochłonna, dlatego dobrze, by narzędzie było wygodne w użytku. Niektóre modele dłut posiadają specjalnie zakończoną rękojeść metalową powierzchnia do wbijania młotkiem. 

Jak ostrzyć dłuta?

Dłuta stolarskie wymaga regularnego ostrzenia, aby zapewnić największą dokładnością pod czas pracy. Istnieją dwie możliwe opcje: ostrzenie ręczne z wykorzystaniem kamienia lub ostrzenie przy pomocy specjalnej ostrzałki elektrycznej. W przypadku tej pierwszej metody niezbędny jest kamień do ostrzenia, który do pracy potrzebuje specjalnego oleju. Podczas ostrzenia używamy oleju w celu zapobiegnięcia nagrzewania się ostrza dłuta. Zastosowanie oleju również ułatwia proces ostrzenia. W naszej ofercie znajdziecie zestaw marki IRWIN Zestaw do ostrzenia dłut 3el. jak również marki STANLEY Zestaw do ostrzenia dłut 3el. 

Dłuta a rodzaj wykonywanej pracy

Dłuto stolarskie: dłuto do drewna składa się ze stalowego zahartowanego i odtłuszczonego ostrza, kończącego się z jednej strony krawędzią tnącą, a z drugiej kołnierzem ze sztyftem (lub piórem) służącym do osadzenia w drewnianym trzonku.

Dłuto pasieczne: płaskownik stalowy grubości ok. 4mm, ze spłaszczonymi, rozszerzonymi i zaostrzonymi końcami, jego długości wynosi ok. 18–20cm i szerokości około 2cm. Jeden koniec na długości ok. 1cm jest zagięty pod kątem prostym. Dłuto pasieczne służy do rozdzielania połączonych kitem pszczelim elementów ula, oskrobywania z ramek kitu oraz wosku.

Dłuta rzeźbiarskie: większość tego rodzaju dłut posiada specjalne wyżłobienia na zaostrzonym końcu, aby ułatwić kształtowanie formy.

Dłuta kamieniarskie: to tzw. „przecinaki”, najbardziej popularna głowica, najczęściej spłaszczona, solidnie wzmocniona i służąca do rozdzielania materiału przy pracach kamieniarskich.

Dłuta budowlane: to również tzw. „przecinaki”, z płaskimi głowicami, natomiast zdecydowanie mniej wzmocnione od dłut kamieniarskich

Dłuta a kształt ostrza dłuta

Dłuta płaskie: standardowe rodzaj dłut o szerokości od 2mm do 50mm. Boczne krawędzie dłuta stolarskiego są mocno sfazowane, co umożliwia czyste wycinanie materiału z narożników. Do pracy w drewnie używa się dłut z krawędziami tnącymi zukosowanymi w prawo lub w lewo pod kątem 60–70º. Niektóre modele dłut płaskich mają wydłużony kształt co nie odgrywa to żadnej roli podczas pracy.

Dłuta gniazdowe: lub inaczej nazywane "dłutami-dziobakami", nie posiadają sfazowanych krawędzi, lecz prostokątny lub kwadratowy profil. Dłuta gniazdowe mają swoje zastosowaniem podczas wycinania otworów na połączenia czopowe lub klinowo-czopowe. Dłuta gniazdowe są narażone na większe obciążenia podczas pracy niż dłuta płaskie. Ostrza dłuta są zdecydowanie są grubsze. Szerokość ostrza zwęża się w kierunku rękojeści, by nie zakleszczało się ono w wycinanym otworze. Rękojeść dłuta jest większa wyposażona w metalową skuwkę do uderzania stalowym młotkiem.

Dłuta żłobaki: służą do wykonywania rowków, wgłębień i łukowych naroży. Wykorzystuje się je także do rzeźbienia wklęsłych ornamentów. Najprostsze i najczęściej stosowane przez majsterkowiczów sposobem na rzeźbienie. Powstają przy tej metodzie wyłącznie wgłębienia zwane grawiurą lub rytem.

Dłuta rzeźbiarskie: są one bardzo podobne do żłobaków z wyglądu i mają podobne zastosowanie. Jest to taka sama budowa narzędzia jak dłuta płaskie, ale są mniejsze oraz posiadają inaczej uformowane ostrza do bardziej precyzyjnych prac. Dłuta występują w kilku różnych wersjach, na przykład: wygięte, typu łyżka, łyżka odwrotna, noga psa lub rybi ogon.

Dłuta snycerskie: przypominają zwykłe noże, ale ich ostrza mają rozmaite kształty i profile.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl