Opcje przeglądania

Dłuta

Są to narzędzia ręczne używane głównie w rzemiośle. Dzięki dłutom możemy odłupywać delikatnie fragmenty drewna, kamienia czy cegły w celu wyprofilowania odpowiednio krawędzi. Dłuta służą w celach wyburzeniowych lub rzeźbiarskich. Są to niezbędne narzędzia ręczne i bardzo przydatne w warsztacie u każdego rzemieślnika.

Dłuta ręczne

Do czego służą dłuta?

Dłuto to narzędzie używane do obróbki drewna przez snycerzy, rzeźbiarzy, stolarzy i drzeworytników. Odpowiedniej konstrukcji dłuta, zwane też przecinakami, używane są również do obróbki kamienia czy marmuru przez kamieniarzy i rzeźbiarzy, a także w pracach budowlanych, np. wykończeniowych lub rozbiórkowych.

Dłuta a rodzaj wykonywanej pracy


Dłuto stolarskie - dłuto do drewna składa się ze stalowego zahartowanego i odtłuszczonego ostrza, kończącego się z jednej strony krawędzią tnącą, a z drugiej kołnierzem ze sztyftem (lub piórem) służącym do osadzenia w drewnianym trzonku.

Dłuto pasieczne – płaskownik stalowy grubości ok. 4mm, ze spłaszczonymi, rozszerzonymi i zaostrzonymi końcami, jego długości wynosi ok. 18–20cm i szerokości około 2cm. Jeden koniec na długości ok. 1cm jest zagięty pod kątem prostym. Dłuto pasieczne służy do rozdzielania połączonych kitem pszczelim elementów ula, oskrobywania z ramek kitu oraz wosku.

Dłuta rzeźbiarskie - większość tego rodzaju dłut posiada specjalne wyżłobienia na zaostrzonym końcu, aby ułatwić kształtowanie formy.

Dłuta kamieniarskie – to tzw. „przecinaki”, najbardziej popularna głowica, najczęściej spłaszczona, solidnie wzmocniona i służąca do rozdzielania materiału przy pracach kamieniarskich.

Dłuta budowlane – to również tzw. „przecinaki”, z płaskimi głowicami, natomiast zdecydowanie mniej wzmocnione od dłut kamieniarskich.

Dłuta do elektronarzędzi – dłuta przeznaczone do elektronarzędzi mają specjalnie, fabrycznie wyprofilowany uchwyt mocujący (SDS-Plus, SDS-Max), dzięki któremu, pasują do określonych modeli młotowiertarek lub młotów udarowych. Wymienny system mocowania SDS, od 2016 roku, stał się standardem w mocowaniu osprzętu w elektronarzędziach.

Dłuta możemy podzielić również względem kształtu ostrza lub kształtu wylotu:

Dłuta a kształt ostrza dłuta

- proste
- wygięte
- typu łyżka
- łyżka odwrotna
- noga psa
- rybi ogon

Dłuta a kształt wylotu dłuta

- rzeźbiarskie
- stolarskie
- skośne lewe
- skośne prawe
- trójkątne
- trójkątne 90 stopni
- rynienka odwrotna
- typu C
- typu „ptaszek”


Warto nadmienić, że dłuta, którymi posługujemy się do dzisiaj, są jednymi z najstarszych narzędzi do obróbki materiału jakie znamy od stuleci. Do dzisiaj są wykorzystywane w wielu branżach i usługach, w ten sam sposób co wiele lat temu. Doczekały się również nowych odmian oraz zastosowań. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt 12 419 29 78
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl